علت خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی

علت خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی
4.1
(41)

یکی از مشکلاتی که کاربران زیادی به دنبال آن هستند، علت خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی است. بعضی از مواقع ممکن است که ماشین ظرفشویی در اواسط سیکل شستشو متوقف شده باشد. خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی بسیار ناخوشایند است زیرا شستشوی ظروف مختل شده و نمیتوانیم ظروف خود را تمیز نماییم.

البته جای نگرانی نیست میتوانید با توضیحاتی که در این مقاله به آن اشاره نموده ایم اقدام به برطرف نمودن مشکل خود نموده و مجددا از ماشین ظرفشویی خود استفاده نمایید. همانطور که در تمام مقالات آموزش تعمیر ماشین ظرفشویی به آن پرداخته ایم، عیب یابی و تشخیص مشکل مهم ترین بخش در زمینه تعمیر ماشین ظرفشویی است.

قصد داریم در این مقاله به بیان علت توقف و خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار پرداخته و اقدماتی که برطرف برطرفدن مشکل وجود دارد را بیان کنیم. در صورتی که با خواندن این مطالب مشکل ماشین ظرفشویی تان برطف نشد و یا تعمیر ماشین ظرفشویی خارج از توان شما بود، حتما با تعمیرکار متخصص برند ظرفشویی خود برای عیب یابی ماشین ظرفشویی و تعمیرات آن تماس بگیرید. ما در بنیان سرویس اماده هستیم که مشکل ماشین ظرفشویی شما را در کمترین زمان ممکن برطرف نماییم.

علت خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی

برای اینکه به صورت دقیق مطمئن شویم مشکل اصلی ماشین ظرفشویی چیست باید مواردی که ممکن است باعث شود ماشین ظرفشویی شما به صورت ناگهانی از کار بیفتد را بررسی کنیم. برای اطلاع از علت توقف ماشین ظرفشویی در حین کار موارد زیرا بررسی کنید البته ممکن است مشکل پیش امده موقتی باشد. معمولا کاربران زیادی هستند که از ما می پرسند که چرا ماشین ظرفشویی روشن میشود ولی کار نمی کند ؟ یا خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار چیست؟

به طور مثال اگر برق منزل شما قطع شود و مجدا وصل گردد ممکن است ماشین ظرفشویی در حین کار متوقف شود. در این شرایط باید اقدام به ریست کردن ماشین ظرفشویی خود نمایید تا دوباره دستگاه را روشن نموده و از آن استفاده نمایید.

پیشنهاد میکنیم مقاله آموزش نحوه ریست کردن ماشین ظرفشویی را مطالعه نمایید.

1- نداشتن جریان برق علت خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی

ممکن است علت توقف و یا خاموش شدن ماشین ظرفشویی در اواسط شستشو به دلیل نرسیدن جریان برق به دستگاه باشد. هرچند این امر ساده بنظر می رسد اما گاهی افراد از آن غافل می شوند. به همین دلیل لازم است تا فیوز برق مربوط به ماشین ظرفشویی را بررسی کنید تا فیوز نپریده باشد. همچنین پریز برق و کابل دستگاه را به خوبی بررسی کنید. اگر چراغ های ماشین ظرفشویی و صفحه نمایشگر آن روشن هستند به معنی این است که مشکل از تامین برق نیست.

2- مشکل فیوز حرارتی ظرفشویی علت خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار

فیوز حرارتی قطعه ای در داخل ماشین ظرفشویی شماست که رسیدن جریان به اجزایی همچون موتور و برد را در زمانی که تشخیص به داغ شدن بیش از اندازه دستگاه نماید، قطع میکند تا از آنها مراقبت کند. بنابراین یکی از علت های خاموش شدن و توقف ناگهانی ظرفشویی پریدن فیوز حرارتی است. اما تعویض این فیوز کمک چندانی به رفع مشکل نمی کند، زیرا پریدن فیوز حرارتی اتفاق نرمالی نیست و عامل دومی سبب این اتفاق است که باید بررسی شود.

پیشنهاد میکنیم در صورتی که اقدام به تعویض فیوز حرارتی دستگاه خود نموده اید ولی کماکان با ماشین ظرفشویی خاموش می شود و به دنبال خاموش شدن ماشین ظرفشویی در حین کار هستید با کارشناسان تعمیرات ماشین ظرفشویی در تماس باشید. زیرا باید به درستی مشکل اصلی دستگاه را پیدا نموده و اقدام به برطرف نمودن آن نمایید.

3- مشکل در درب ماشین ظرفشویی

یکی از مشکلات دیگری که باید آن را بررسی نمایید، درب ماشین ظرفشویی است. ممکن است به علت خوب بسته نشدن درب و یا خرابی زبانه های درب ماشین ظرفشویی به طور ناگهانی متوقف شده باشد. بهتر است یک بار درب ماشین ظرفشویی را باز و بسته نموده و مطمئن شوید که درب به خوبی بسته شده است. تا زمانی که درب دستگاه به درستی بسته نشود، فرایند شستشو ظرفشویی شروع نمی شود، اگر در حین کار درب دستگاه باز شود، این فرایند متوقف می شود.

بنابر این ممکن است علت کار نکردن ماشین ظرفشویی ، خراب بودن قفل درب یا یکی از اجزای مجموعه قفل درب یا زبانه درب یا میکروسوئیچ قفل درب باشد. در این صورت با تعویض مجموعه قفل درب یا تنها قطعه معیوب مانند میکروسوئیچ میتوانید مشکل را بطرف نمایید. توصیه میکنیم اینکار را حتما به متخصصین تعمیر ماشین ظرفشویی بسپارید تا خسارات بیشتری به بار نیاورید.

4- خرابی برد الکترونیکی ظرفشویی علت کار نکردن ماشین ظرفشویی

برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی تمامی عملکردهای دستگاه را کنترل می کند و فرمان شروع و پایان هرکاری را صادر می کند. بنابراین ممکن است ایراد در بردباعث خاموش شدن یا توقف ناگهانی ماشین ظرفشویی در حین کار شده باشد. بررسی برد نیازمند دانش و تخصص فنی است که نیازمند تجربه بالایی دارد. اگر برد ولتاژ لازم را دریافت میکند اما عملکرد مورد نظر را انجام نمیدهد، باید آن را تعویض نموده یا اقدام به تعمیر برد ماشین ظرفشویی نمایید.

البته این نکته را در نظر داشته باشید که اگر قصد تهیه یک برد جدید برای ماشین ظرفشویی خود را دارید، باید هزینه نسبتا بالایی پرداخت نمایید از همین رو درصورتی که برد شما نسوخته باشید میتوانید اقدام به تعمیر آن نمایید. پیشنهاد میکنیم در صورتی که احساس نمودید مشکل از برد دستگاه شما است آن را با تکنسین های مجرب ودوره دیده مجموعه بنیان سرویس در میان بگذارید تا مشکل شما را در کوتاه ترین زمان ممکن برطرف نمایند.

پیشنهاد ویژه بنیان سرویس به شما : علت جمع شدن آب در ماشین ظرفشویی

5- مشکل در پنل کنترل

گاهی از اوقات و در برخی از مدل های ظرفشویی، علت توقف یا خاموش شدن ماشین ظرفشویی به دلیل ایراد در پنل کنترلی که کنسول کنترل نیز خوانده می شود، می باشد. پنل کنترلی ماشین ظرفشویی شامل صفحه رویی دستگاه که شامل دکمه ها و صفحه نمایشگر است می باشد و در صورت ایراد و خرابی آن به گیر کردن دکمه ها و اخلال در کار ظرفشویی منجر می شود که راه حل آن تعویض پنل کنترلی است.

6- خرابی پمپ و موتور ظرفشویی علت خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی

برای اینکه ظرفشویی قادر به کار باشد به جربان آب مداوم نیازمند است. بنابراین ممکن است قطع شدن آب منزل دلیل  توقف ماشین ظرفشویی در حین کار باشد. اما این اتفاق چیزی نیست که همیشه روی دهد. عامل مهمتری که ایفای نقش میکند، پمپ آب و موتور ماشین ظرفشویی است که در صورتی که نتوانند فشار آب کافی برای عملکرد ظرفشویی را تامین کنند و یا ایراد داشته و از کار بایستند، با مشکل مواجه می شوند.

یکی از نشانه های این مشکل میتوان توقف ماشین ظرفشویی در وسط کار و یا خاموش شدن ظرفشویی به طور ناگهانی باشدو خرابی پمپ یا موتور معمولا با یک صدای بلند همراه است که گاها نشتی آب ظرفشویی را نیز به همراه دارد.

7- مشکل در مجموعه فن و تجهیزات تهویه ظرفشویی

هتویه ماشین ظرفشویی در پایان سیکل شستشو و در مرحله خشک کن باز می شود تا فن قادر به بیرون راندن هوای مرطوب و داغ از ماشین ظرفشویی باشد. تهویه در پایین درب باز می شود و در صورتی که قادر به باز شدن نباشد و یا فن به کار نیوفتد، ظروف به خوبی خشک نمی شوند. همچنین در صورتی که این اتفاق رخ دهد، پنل کنترلی خاموش می شود و ماشین ظرفشویی در حین کار متوقف می شود.

پیشنهاد میکنیم برای رفع این مورد حتما با یک تعمیرکاه متخصص ظرفشویی در تماس باشید تا به محل شما مراجعه نمودن و از سلامت فن و تهویه ماشین ظرفشویی خود مطلع شوید. درصورتی که ایرادی در هر یک وجود داشت نسبت به تعویض آنها اقدام نماید.

8- حرابی المنت حرارتی ظرفشویی علت خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از علل خاموش شدن ناگهانی یا توقف ماشین ظرفشویی به ایراد در المنت حرارتی بر می گردد. در برخی از مدلها در صورتی که المنت شکسته باشد، یا به هر دلیلی دچار مشکل شده و ایراد داشته باشد، این اتفاق ممکن است روی دهد.

البته نشانه های دیگری برای خرابی المنت حرارتی ظرفشویی شما وجود دارد، مثلاً گرم نشدن آب دستگاه و خشک نشدن ظروف در داخل ظرفشویی یکی از دلیل خرابی المنت حرارتی ظرفشویی است. گاهی خود المنت نیز مشکلی نداشته و ایراد از سیم کشی و یا فیوزها است، راهکار این مشکل در تعویض المنت حرارتی است.

جمع بندی

در مقاله علت خاموش شدن ناگهانی ماشین ظرفشویی سعی نمودیم که مشکلات اصلی که باعث می شود ماشین ظرفشویی به طور ناگهانی خاموش شود را بررسی کنیم. البته پیشنهاد میکنیم به علت ساختار پیچیده ای که ماشین ظرفشویی دارد برای برطرف نمودن مشکل آن حتما با تعمیرگاه تعمیر ماشین ظرفشویی در تماس باشید. همچنین در صورتی که جواب سوال خود را پیدا نکرده اید میتوانید در بخش دیدگاه ها آن را مطرح نموده تا توسط کارشناسان ما پاسخ خود را دریافت نماید.

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره < > پنج ستاره

میانگین رتبه 4.1 / 5. تعداد امتیازات 41

 

, ,
اشتراک گذاری:

آیا سوالی در ذهن دارید؟ میتوانید آن را از ما بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بنیان تخفیف

بنیان تخفیف, تخفیف خدمات, تخفیف خرید

عضویت در پایگاه دانش

باعضویت در پایگاه دانش بنیان سرویس از جدیدترین مقالات در زمینه تعمیرات لوازم خانگی بهرهمند شوید.همچنین تخفیف های ویژه را از دست ندهید

عضویت شما را در خانواده بزرگ بنیان سرویس تبریک عرض میکنیم.

ظاهراً مشکلی پیش آمده! مجدد اقدام نمایید.

یکشنبه های بنیان سرویس

ثبت درخواست تعمیر برد

تعمیر برد, تعمیر برد لباسشویی, تعمیر برد ظرفشویی, تعمیر برد یخچال