دانستنی های مفید در زمینه تعمیر ماشین لباسشویی

آموزش تعمیر ماشین لباسشویی
0
(0)

تعمیر ماشین لباسشویی موضوع مورد بحث ما در این مقاله می باشد. ماشین لباسشویی یکی از بزرگترین و بهترین کشفیات ساخته شده به دست بشر است به گونه ای که تا حد زیادی می‌تواند به خانم‌های خانه‌دار و همچنین در مسائل مختلف بهداشتی مورد استفاده بشریت قرار گیرد و تا حدود زیادی کار شستشو را برای بشریت آسان نماید. موارد بسیار زیادی پیش می آید که شما قصد استفاده از ماشین لباسشویی را دارید و لباس های مورد نظر خود را در ماشین لباسشویی میریزید اما بعد از زدن دکمه استارت متوجه می شوید که ماشین لباسشویی عمل نمی کند و فعالیت خود را آغاز  نمی نماید. در این زمانی متوجه می شوید که در سیستم ماشین لباسشویی مشکلی به وجود آمده و یا به اصطلاح ماشین لباسشویی خراب شده است.

در بعضی مواقع ممکن است در حین فعالیت، ماشین لباسشویی ناگاه از حرکت بایستد و دیگر کار نکند در این زمان نیاز به تعمیر ماشین لباسشویی می باشد. در مواقعی که ماشین لباسشویی به این مشکل دچار شده است و نیاز به تعمیر ماشین لباسشویی است شما می توانید سریع به تعمیرکاری زنگ بزنید و حل مشکل و تعمیر ماشین لباسشویی را به فرد متخصص و تعمیرکار بسپارید و یا اینکه خود نسبت به عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی اقدام نمایید. البته با توجه به تکنولوژی‌های بسیار زیادی که امروزه در ماشین های لباسشویی وجود دارد نسخه بسیار زیادی از ماشین های لباسشویی یک سیستم عیب یابی دارند که با استفاده از این سیستم می توانید بفهمید که مشکل ماشین لباسشویی از کجا بوده و نسبت به تعمیر ماشین لباسشویی به آسانی و در کمترین زمان ممکن اقدام نمایید.

نکته‌ ای که باید به آن توجه کنیم این است که در صورت بروز مشکل و احتیاج به تعمیر ماشین لباسشویی بهتر است سریعا دو شاخه برق را از پریز جدا نموده و همچنین شلنگ آب دستگاه را جدا نماییم. همان طور که گفته شد تعمیر ماشین لباسشویی با توجه به پیچیدگی های موجود در این دستگاه کار سختی است اما خود شما نیز می توانید به تعمیر ماشین لباسشویی اقدام نمایید. ما در این مقاله قصد داریم به موضوعات پیرامون آموزش تعمیر ماشین لباسشویی بپردازیم پس در صورتی که می خواهید اطلاعات کافی در این زمینه کسب نمایید با بنیان سرویس همراه باشید:

تعمیر ماشین لباسشویی
تعمیر ماشین لباسشویی

تراز کردن ماشین لباسشویی

یکی از مواردی که می تواند آسیب بسیار زیادی به ماشین لباسشویی و کارکرد آن وارد کند و در نتیجه احتیاج به تعمیر ماشین لباسشویی را ایجاد نماید تراز نبودن دستگاه می باشد. در هنگام نصب و قرار گیری ماشین لباسشویی حتما باید از تراز بودن دستگاه اطمینان حاصل نماییم برای انجام این کار می‌توان از دستگاه تراز استفاده کنیم و با قرار دادن آن بر روی ماشین لباسشویی نسبت به تراز نمودن اصولی ماشین لباسشویی اقدام نماییم. در صورتی که ماشین لباسشویی تراز نباشد لرزش های بی دلیل و صداهای اضافی از دستگاه تولید شده و همچنین باعث خرابی درازمدت دستگاه شده و در نتیجه باید برای تعمیر ماشین لباسشویی در مدت زمانی کمتر از آنچه برایش تعریف شده اقدام نماییم. همچنین در صورتی که پایه های ماشین لباسشویی دچار تغییر و جابجایی گردند لرزش های اضافی توسط ماشین لباسشویی ایجاد می شود و دستگاه از تراز خارج می گردد. بنابراین لازم است تا پایه های ماشین لباسشویی به درستی تراز و تنظیم گردد.

یکی دیگر از مواردی که باعث بر هم خوردن تراز ماشین لباسشویی و احتیاج به تعمیر ماشین لباسشویی می‌گردد وجود اشیا خارجی و سنگین درون محفظه شستشوی ماشین لباسشویی می باشد در بعضی موارد که یک پول فلزی و یا حتی دکمه لباس که دارای وزن سنگین باشد باعث ایجاد سر و صدای اضافی و لرزش های اضافی در هنگام کارکرد ماشین لباسشویی می شود و تراز بودن دستگاه را از بین میبرد بنابراین لازم است در هنگام استفاده از ماشین لباسشویی از وجود نداشتن چنین مواردی در بین لباس ها اطمینان حاصل کرده و در صورتی که این اقلام را مشاهده کردیم آنها را از محفظه دستگاه خارج نماییم.

تعمیر لباسشویی
تعمیر لباسشویی

از بین بردن ارتعاش اضافی در ماشین لباسشویی

از جمله مهمترین عواملی که باعث ایجاد لرزش اضافی در هنگام کارکرد ماشین لباسشویی نیاز به تعمیر ماشین لباسشویی می‌شوند خرابی بلبرینگ های دیگ ماشین لباسشویی یا موتور دستگاه می باشد. برای اینکه مطمئن شویم بلبرینگ دلیل ایجاد لرزش در ماشین لباسشویی است می توانیم پولی بزرگ نصب شده بر روی موتور جدا نمایید و این پولی را با دست به حرکت در بیاورید در صورتی که بلبرینگهای موتور دچار مشکل شده باشند با چرخش این پولی صدای اضافی به گوش خواهد رسید در صورتی که مشکل مربوط به پولی بود باید نسبت به تعویض آن اقدام کنیم اما اگر مشکل از آن نبود باید به سراغ پولی بزرگ سر شفت آبکش موجود در موتور دستگاه رفته و آنها را بررسی نمایید و در صورت مشکل داشتن آنها نسبت به تعمیر ماشین لباسشویی و تعویض قطعه مورد نظر اقدام نماییم.

از دیگر مواردی که می‌تواند باعث ایجاد لرزش و ارتعاش اضافی در ماشین لباسشویی گردد خراب بودن کمک های اصطحکاکی هستند. برای آنکه بتوانیم نسبت به تعمیر ماشین لباسشویی و تعویض بلبرینگ های موجود در دیگ ماشین لباسشویی اقدام نماییم لازم است تا دیگه دستگاه به صورت تمام و کمال باز شده و بعد از تعمیر مجددا آن را سرهم نماییم و در صورتی که کمک های موجود در دیگ نیز دچار مشکل شده باشند بهتر است نسبت به بازبینی و یا تعویض این قطعات نیز در هنگام تعمیر ماشین لباسشویی اقدام نماییم.

تعمیرات ماشین لباسشویی های مختلف
تعمیرات ماشین لباسشویی های مختلف

تعمیر ماشین لباسشویی و سرویس فیلتر ها

یکی دیگر از مواردی که در هنگام تعمیر ماشین لباسشویی مورد تذکر هستند باز کردن و سرویس فیلتر های موجود در ماشین لباسشویی می باشد. معمولا یک فیلتر در ماشین لباسشویی در قسمت پایینی دستگاه قرار می گیرد که وظیفه آن نگهداری و جمع آوری انواع مختلف مواد و وسایل اضافی مانند سنجاق، سوزن، سکه، کرک، پشم، اشیا و ذرات بزرگ اضافی و غیره می باشد. برای باز کردن  فیلتر لازم است ابتدا آن را به سمت چپ چرخانده و سپس به سمت خود بکشید تا از جای خود خارج شود در صورتی که مدت زیادی نسبت به سرویس فیلتر اقدام نکرده باشید مشاهده می کنید که کثیفی ها و موارد بسیار زیادی درون فیلتر قرار دارد به منظور شستشوی فیلتر باید آن را خارج کرده و با استفاده از مواد شوینده مناسب آن را بشویید و سپس آن را در جای خود قرار دهید.

معمولا در قسمت فیلتر به کار رفته در ماشین لباسشویی یک عدد پمپ آب وجود دارد که در صورتی که فیلتر بر روی این پمپ آب قرار نگیرد و یا فیلتر معیوب باشد اشیا اضافی به درون پمپ آب وارد شده و در نتیجه باعث ایجاد صدمات بسیار شدیدی به قطعات موجود در ماشین لباسشویی مانند پروانه پمپ می شوند و در صورتی که این موضوع جدی گرفته نشود و الکتروموتور موجود در ماشین لباسشویی دچار مشکل خواهد شد و هزینه های بسیار زیادی جهت تعمیر ماشین لباسشویی به وجود خواهد آمد.

تعمیر قطعات مختلف ماشین لباسشویی
تعمیر قطعات مختلف ماشین لباسشویی

تعمیر ماشین لباسشویی در قسمت میکروسوئیچ درب

یکی دیگر از مواردی که در هنگام تعمیر ماشین لباسشویی به آنها بر می خوریم قسمت میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی می باشد. از جمله مواردی که در هنگام تعمیر ماشین لباسشویی به وجود می آید این است که درب ماشین لباسشویی به درستی باز و بسته نمی گردد و در چنین مواقعی معمولاً میکروسوئیچ مربوط به ماشین لباسشویی در سمت درب دستگاه دچار مشکل شده و باید نسبت به تعمیر میکروسوئیچ درب ماشین لباس شویی اقدام نمود. به منظور تعمیر ماشین لباسشویی در قسمت میکروسوئیچ درب، دستگیره درب را با به سمت خود فشار بیشتری هل دهید تا درب ماشین لباسشویی از قسمت لاستیک موجود در دور درب خارج شود. در حالت کلی قوس بکار رفته در شیشه درب ماشین لباسشویی و همچنین لاستیکی که در اطراف در بکار رفته وظیفه آب بندی دیگ درون دستگاه را بر عهده دارند و از این طریق از خارج شدن هر گونه آب از درون دیگ ماشین لباسشویی جلوگیری می گردد زمانی که ما درب ماشین لباسشویی را جدا می کنیم لبه بیرونی لاستیک دور درب و همچنین قسمت داخلی آبکش ماشین لباسشویی که از جنس استیل است و وضعیت قرارگیری اهرم که وظیفه نگهداری از درب را بر عهده دارد باید به خوبی قابل رویت باشد.

همچنین به منظور آنکه لبه پلاستیکی که در دور درب وجود دارد را از بدنه لباسشویی جدا نماییم باید با استفاده از یک جسم نوک تیز مانند پیچ گوشتی و با استفاده از نیروی دست فنر بیرونی که در دور درب تبدیل شده را به سمت بیرون بکشید تا در نتیجه فنر آزاد گردد. بعد از اینکه فنر از جای خود آزاد شد این امکان وجود دارد تا لاستیک دور درب را از یک طرف بدنه خارج نماییم. در هنگام اقدام به تعمیر ماشین لباسشویی در قسمت میکروسوئیچ درب حتما باید به این نکته توجه کنید که از اعمال هر گونه فشار اضافی برای خارج کردن لاستیک دور درب خودرای نمایید چراکه در ایجاد فشار اضافی می تواند به لاستیک آسیب بزند و آن را معیوب نماید. بعد از اینکه لاستیک دور درب جدا شد می توان آن را درون محفظه دیگر دستگاه قرار دهید و سپس به خارج کردن میکروسوئیچ درب و تعمیر ماشین لباسشویی اقدام نمایید. از آنجایی که یک سیم به میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی متصل میباشد میکروسوئیچ داخل بدنه حالت معلق دارد. بعد از باز کردن پیچ می‌توانید میکروسوئیچ را از داخل بدنه ماشین لباسشویی به بیرون هدایت نماییم.

تعمیرات ماشین های لباسشویی
تعمیرات ماشین های لباسشویی

تعمیر ماشین لباسشویی در قسمت پنل جلوی ماشین لباسشویی

یکی دیگر از مواردی که در هنگام تعمیر ماشین لباسشویی با آن برخورد می‌کنیم ایجاد خرابی و مشکل در پنل جلوی ماشین لباسشویی می باشد. به منظور تعمیر ماشین لباسشویی و خارج کردن پنل جلوی ماشین لباسشویی ابتدا لازم است تا جاپودری را از جای خود خارج نماییم. معمولاً هر جاپودری دارای سه قسمت می باشد که معمولاً قسمت های به کار رفته در جاپودری دارای ابعاد و اندازه یکسان نبوده چرا که معمولاً مقدار پودری که در قسمت شستشوی اصلی جاپودری میریزیم به میزان دو برابر پودری است که در جاپودری  شستشوی مقدماتی ریخته می شود و همچنین قسمت سومی که در محفظه جاپودری دستگاه تعبیه شده است مخصوص ریختن مواد نرم کننده می باشد.

در قسمت جاپودری ماشین لباسشویی یک لوله خروجی تبدیل استفاده شده که دارای ارتفاع کمتر از لبه محفظه جاپودری می باشد. یک درپوش مخصوص بر روی این قسمت قرار گرفته که با کف محفظه فاصله بسیار کمی داشته و وظیفه محافظت از این قسمت را بر عهده دارد. با استفاده از یک پیچ گوشتی چهارسو باید پیچ های مربوط به پنل ماشین لباسشویی را با دقت باز نماییم. در پایین محفظه های جاپودری قسمتی تعبیه شده است که به عنوان کانال ورود آب و پودر به داخل دیگ ماشین لباسشویی به حساب می آید بعد از آن که پیچ های مربوط به پنل جدا شد باید با کمی فشار و به آهستگی پنل را به سمت جلو کشیده و از بدنه ماشین لباسشویی جدا کنیم. بعد از اینکه پنل دستگاه به صورت اصولی از ماشین لباسشویی جدا شد میتوانیم اجزای موجود در این قسمت مانند ولوم ها، کلید ها، تایمرها و غیره را به خوبی مورد بازبینی و عیب‌یابی قرار دهیم و نسبت به تعمیر ماشین لباسشویی اقدام نماییم.

تعمیرات بخش های مختلف ماشین لباسشویی
تعمیرات بخش های مختلف ماشین لباسشویی

طریقه تعمیر ماشین لباسشویی و خارج کردن ولوم ترموستات و تایمر 

به منظور خارج کردن ولوم تایمر به کار رفته در ماشین لباسشویی لازم است این ولوم را چیزی در حدود ۴۵ درجه در جهت خلاف عقربه های ساعت و یا پادساعتگرد چرخنده سپس آن را به آرامی به سمت بیرون بکشیم هنگامی که ما این کار را انجام دهیم می‌توانیم آن را به سمت بیرون بکشیم این ولوم از روی گردونه مقسم (تقسیم کننده) آب جدا شده و بعد از خارج کردن ولوم می توانیم مقسم آب و همچنین اهرم عمودی به کار رفته در این قسمت را به خوبی مورد بررسی و بازبینی قرار دهیم. همچنین بر روی ولوم ترموستات ماشین لباسشویی نیز یک سری اعداد از ۳۰ الی ۹۵ درجه سانتی گراد حک شده اند.

به منظور آنکه بتوانید قسمت مربوط به ترموستات ماشین لباسشویی را جدا کنید لازم است تا این ولوم را به سمت بیرون کشیده و از دستگاه خارج نماییم. خارج کردن ولوم ترموستات کار آسانی بوده و بعد از آن که ولوم با فشاری ملایم به سمت بیرون خارج گردد این ولوم خیلی راحت از روی شفت ترموستات جدا می گردد. معمولاً در ترموستات های به کار رفته در ماشین لباسشویی یک نقطه قبل از درجه سی وجود دارد و توسط سازنده تحویل می گردد که  قرارگیری ترموستات برای این قسمت دستگاه با آب سرد کار می کند و به گونه ای وظیفه قطع کردن مدار المنت را بر عهده دارد تا در نتیجه هیچ گونه آب گرمی تولید نشود.

ثبت درخواست تعمیرات ماشین لباسشویی

در صورتی که نیاز به نگهداری، سرویس و تعمیرات لباسشویی دارید میتوانید به صورت آنلاین و یا تلفنی اقدام به درخواست تعمیرات ماشین لباسشویی نمایید.

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره < > پنج ستاره

میانگین رتبه 0 / 5. تعداد امتیازات 0

 

, , ,
اشتراک گذاری:

آیا سوالی در ذهن دارید؟ میتوانید آن را از ما بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بنیان تخفیف

بنیان تخفیف, تخفیف خدمات, تخفیف خرید

عضویت در پایگاه دانش

باعضویت در پایگاه دانش بنیان سرویس از جدیدترین مقالات در زمینه تعمیرات لوازم خانگی بهرهمند شوید.همچنین تخفیف های ویژه را از دست ندهید

عضویت شما را در خانواده بزرگ بنیان سرویس تبریک عرض میکنیم.

ظاهراً مشکلی پیش آمده! مجدد اقدام نمایید.

یکشنبه های بنیان سرویس

ثبت درخواست تعمیر برد

تعمیر برد, تعمیر برد لباسشویی, تعمیر برد ظرفشویی, تعمیر برد یخچال