میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی

میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی
4.1
(130)

میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی یا همان قفل درب ماشین لباسشویی یکی از مهم ترین بخش ها در لباسشویی است. کاربران زیادی هستند که میخواهند از قیمت میکروسوئیچ ماشین لباسشویی مطلع شوند و یا به دنبال آموزش تست میکروسوئیچ لباسشویی و نحوه تعویض قفل درب ماشین لباسشویی هستند.

در ادامه مقالات آموزش تعمیر ماشین لباسشویی میخواهیم به بررسی میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی پرداخته و برای اولین بار به صورت اختصاصی آموزش تست میکروسوئیچ لباسشویی را برای شما عزیزان ارائه کنیم. پیشنهاد میکنیم در ادامه همراه پایگاه دانش بنیان سرویس باشید تا به صورت کاملا تخصصی نحوه تعویض قفل درب ماشین لباسشویی را برایتان شرح دهیم.

آموزش تعمیر و تعویض میکروسوئیچ درب لباسشویی

خرابی میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی جزو متداول ترین مشکلات این دستگاه به حساب می آید. میکروسوئیچ یک وسیله بسیار کاربردی و مهم در ماشین لباسشویی است، این قطعه مسئول قفل نمودن درب در هنگام کار نمودن دستگاه است. درصورتی که قفل درب ماشین لباسشویی دچار خرابی شود حتی اگر درب را کامل ببندید باز هم ماشین لباسشویی شروع به کار نخواهد نمود.

برای مشاهده نمودن میکروسوئیچ کافی است درب ماشین لباسشویی را باز نمایید. اگر به کناره درب توجه نمایید متوجه خواهید شد که یک قطعه پلاستیکی یا فلزی (معروف به اعتصاب) است که به درب متصل شده است. هنگامی که درب را می بندید، این قطعه وارد یک دریچه کوچک در قسمت بالای پنل لباسشویی شده و میکروسوئیچ درب را فشار داده و سینگال را به بخش کنترل ماشین لباسشویی ارسال میکند.

تا زمانی که درب باز باشد ماشین لباسشویی شروع به کار نخواهد نمود و معمولا با ارور هایی مانند DE یا نمایش یک قفل بر روی نمایشگر لباسشویی این اخطار را به شما میدهد که درب قفل نشده است و یا میکروسوئیچ درب لباسشویی دچار خرابی شده است.

پیشنهاد میکنیم مقاله علت قفل شدن درب ماشین لباسشویی سامسونگ را مطالعه نمایید.

در واقع میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی برای اطمینان از بسته شدن درب لباسشویی حین شستشو ساخته شده است. این قطعه از موارد زیر تشکیل شده است :

 • دو بوبین یکی برای باز نمودن و دیگری برای بستن
 • دو تیغه فلزی یکی برای فرمان و دیگری برای پمپ
 • موتور و شیر برقی ها
 • یک قفل درب مکانیکی برای مواقع اضطراری

نحوه فعال شدن میکروسوئیچ درب 

در زمانی که آب در درون ماشین لباسشویی باشد و اگر دیگ بیش از دو ثانیه با سرعت 60 دور در دقیقه بچرهد یا درجه حرارت آب درون دستگاه بیش از 60 درجه باشد میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی فعال خواهد شد. دانستن این موضوع و ساختار کلی به ما کمک میکند لباسشویی را به صورت نرم افزار و سخت افزاری کنترل کرده و اطمینان پیدا کنیم که تا زمانی که درب به صورت کامل بسته نشده باشد آبی وارد دستگاه نخواهد شد.

شاید یکی از قطعاتی که اصلا به آن توجه خاصی نداریم میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی است. با توجه به توضیحاتی که ارائه داده ایم متوجه شده اید که این قطعه بسیار حساس بوده و با اهمیت است. پیشنهاد میکنیم درصورتی که میکروسوئیچ درب لباسشویی شما دچار هرگونه مشکلی شد، سریعاً آن را برطرف نموده و یا اقدام به تعویض آن نمایید.

سریع ترین روش برای تشخیص خرابی میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی

برای این منظور باید واشر را در حالت چرخش قرار دهید سپس : درب را باز نمایید و کی پیچ گوشتی را به صورت کامل در داخل محرک میکروسوئیچ قرار دهید. در صورتی که عملیات شستشو شروع شود و با بسته شدن درب، شستشو آغاز نشد یعنی مشکل از میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی است.

درصورتی که از این آزمایش نتوانید نتیجه ای به دست آورید باید با استفاده از یک آزمایش پیوستگی با اهم سنج سلامت میکروسوئیچ خود را بررسی نمایید. البته درصورتی که دستگاه شما دارای نمایشگر دیجتال باشد معمولا با نمایش ارور و یا علامت قفل روی درب به شما میگوید که میکروسوئیچ درب لباسشویی دچار خرابی شده است.

نکات ایمنی برای تعویض میکروسوئیچ درب لباسشویی

همیشه در تمام بخش های آموزش تعمیر ماشین لباسشویی این نکته را خدمتتان عرض نموده ایم که عیب یابی و تشخیص مشکل اصلی مهم تر از تعویض قطعات است. پس تا زمانی که اطمینان حاصل ننموده اید که مشکل اصلی از کدام بخش است اقدام به تعویض قطعه ای نفرماید.

زمانی که از خرابی میکروسوئیچ درب اطمینان حاصل نمودید باید چند وسیله مورد نیاز را از قبل تهیه نموده باشید. وسایلی مانند : پیچ گوشی تخت و چهار سو، کاردک، حوله ، آچار 5/16 اینچی ، انبر و میکروسوئیچ جدیدی که به تازگی خریداری نموده اید جهت تعویض.

حال با دقت کامل باید موارد زیر را یک به یک جلو بروید. در نظر داشته باشید تعویض میکروسوئیچ درب دانش فنی زیادی نیاز دارد و درصورتی که اطلاعی در این خصوص ندارید بهتر است کار تعویض آن را به متخصصین تعمیر ماشین لباسشویی بسپارید.

 • در مرحله اول باید ماشین لباسشویی خود را از پریز برق جدا کرده تا احتمال برگرفتگی از بین برود.
 • دریچه های آب سرد و گرم را خاموش نمایید.
 • برای محافظت از دستان خود از دستکش های مخصوص استفاده نمایید.

همانطور که در بالا اشاره نموددیم انجام تعمیرات یا نگهداری از وسایل یا تجهیزات برقی میتواند خطرناک باشد. اگر تصمیم به تعویض میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی را دارید، خطر آسیب دیدگی خود شما و یا دستگاه بسیار بالا است. برای کاهش خطر از ابزار و تجهیزات ایمنی کاربردی برای تعمیرات لباسشویی خود استفاده نمایید و تمام دستور العمل ها را به درستی دنبال کنید.

آموزش تست میکروسوئیچ لباسشویی

یکی از مهم ترین بخش هایی که باید به آن توجه ویژه ای داشته باشیم، میکروسوئیچ درب لباسشویی است. قصد داریم به صورت کاملا اختصاصی طریقه مشخص نمودن سه سیم میکروسوئیچ را خدمتتان عرض کنیم که پیشنهاد میکنیم در ادامه همراه ما باشید.

قبل از اینکه میکروسوئیچ را نصب کنید باید مواردی که در زیر عنوان می شود را طی کنید. در نظر داشته باشید زدن سیم اشتباهی به میکروسوئیچ باعث سوختن میکروسوئیچ و در بعضی از مواقع باعث سوختن برد ماشین لباسشویی شما خواهد شد.

 • ابتدا دستگاه را روشن نمایید. در نظر بگیرید باید میکروسوئیچ از سیم های مربوطه جدا شده باشد تا امکان تست وجود داشته باشد.
 • حال سیم ها را دو به دو به یک لامپ متصل کنید. معمولا میتوانید با یک جستجوی ساده اقدام به درست نمودن لامپ تست نمایید.
 • دو عدد از سیم ها باید لامپ تست شما را روشن نماید.
 • سیم هایی که لامپ را روشن میکنند را علامت بزنید. سیم هایی که لامپ را روشن نموده اند میشوند پایه های 1 و 3.
 • سیمی که نتوانسته است لامپ را روشن کند به عنوان پایه 2 شناخته خواهد شد.
 • در نظر داشته باشید پایه های 1 و 3 را اگر اشتباهی متصل نمایید مشکلی پیش نخواهد آمد و فقط درب قفل نخواهد شد که بعد از جابه جایی سوکت ها این مشکل برطرف خواهد شد.

نقشه سیم کشی میکروسوئیچ لباسشویی و نحوه عیب یابی آن (یکسره کردن میکروسوئیچ)

برای تشخیص صحیح پایه های میکروسوئیچ و یکسره کردن آن جهت تست میتوانیم مراحل زیر را دنبال کنیم :

در میکروسوئیچ هایی که دارای 3 پایه هستند و روی آن پایه ها با علامت های N و L و C مشخص شده است باید موارد زیر را بایک دیگر پیش برویم.

 • پایه N=1 به عنوان پایه فرمان یا به عبارتی نول خواهد بود.
 • پایه L=3 به عنوان پایه ورودی مشرکت و یا به عبارتی فاز ورودی است.
 • پایه C=2 به عنوان پایه خروجی مشترک و یا به عبارتی فاز خروجی است.

در نظر داشته باشید اگر به پایه های L و N برق 220 ولت متصل کنیم و یا به وسیله لامپ تست اقدام به تست پایه های L و N نماییم. در نتیجه سوییچ داخل فعال شده و باعث می شود تا پایه های L و C به یک دیگر متصل شوند. برای اینکه تست کنیم آیا کار را درست انجام داده ایم میتوانیم با استفاده از لامپ تست پایه های L و C رو بررسی نمایید. برای این کار باید لامپ تست را به دو سر پایه های L و C متصل کنیم که در نتیجه باعث روشن شدن لامپ تست ما خواهد شد.

برای یکسره نمودن میکروسوئیچ به طور موقت جهت تست سلامت میکروسوئیچ پایه های L و C را با یکدیگر چمبر نمود. برای میکروسوئیچ هایی که دارای شماره هستند میتوانیم رقم بیشتر با با یکدیگر چمبر نمود. به عنوان مثال در میکروسوئیچی با شماره های 3 4 5 باید عدد های 4 5 را بهم متصل نماییم.

نحوه تعویض میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی (نحوه تعویض قفل درب ماشین لباسشویی)

پیشنهاد میکنیم درصورتی که موارد اشاره شده در بالا را به خوبی مطالعه نکرده اید مجددا بخش آموزش تست میکروسوئیچ لباسشویی و نقشه سیم کشی میکروسوئیچ لباسشویی را مطالعه کنید. مراحل تعویض میکروسوئیچ ماشین لباسشویی را به صورت کامل در ادامه معرفی خواهیم نمود پیشنهاد میکنیم مراحل را به صورت یک به یک پیش رفته تا مشکلی برای شما و دستگاهتان پیش نیاید.

1- در مراحله اول باید با جدا کردن پیچ های موجود در هر انتهای کنسول، کنسول کنترل را از بالا دستگاه جدا نماییم.

2- پیچ ها با توجه به مدل های گوناگون لباشویی میتواند در جلو، پشت کنسول یا در زیر دو کاوری که در هر انتهای کنسول وجود دارد، قرار گرفته باشد.

3- اگر کنسول شما به پیچ متصل نشده است، با استفاده از یک کارکد یا چاقو باید بین قسمت بالای واشر و کنسول بکشید تا گیره های کنسول آزاد شود.

4- کنسول کنترل را به پشت واشر بچرخانید تا سیم میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی را در معرض دید خود قرار دهید.

5- هد دو طرف سیم میکروسوئیچ درب را فشار داده و آن را از هم بکشید.

6- یک پیچ گوشتی صاف را در گیره های پنل قرار دهید.

7- فشار را به پایین و بیرون بر روی خارهای پنل با پیچ گوشتی فشار دهید تا آنها را آزاد کنید.

8- کنسول کنترل را باز کنید . حال در پوش های پلاستیکی انتهای کنسول کنترل را بیرون بکشید.

9- بدنه ماشین لباسشویی را هنگام ایستادن به سمت خود کج کرده و سپس آن را از بالا و پایین بلند کنید.

10- حوله ای را روی زمین قرار دهید.

11- جلوی کابینت ماشین لباسشویی را روی حوله قرار دهید.

12- قرار دادن بدنه در این حالت به شما امکان دسترسی به میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی را می دهد.

13- پیچ سرسوزنی که سیم زمین (ارت) را نگه می دارد را از میکروسوئیچ درب به بدنه ماشین لباسشویی را با آچار 5/16 اینچی جدا نماید.

14- درب ماشین لباسشویی را باز کنید و دو پیچ بالاتر از باز شدن میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی را پیدا کنید.

15- برای آزاد کردن میکروسوئیچ درب، دو پیچ کناری آن را باز کنید.

16- یک پیچ گوشتی سر صاف را به گیره های نگه دارنده فلزی بکشید تا سیم های میکروسوئیچ درب را به داخل بدنه متصل کرده و در جای خود نگه دارد.

17- در هنگام کشیدن مهار از کابینت، طرف های سیم میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی را با انبردست فشار دهید.

18 سیم را از کلید تعویض درب داخل بدنه بکشید.

19- سیم های میکروسوئیچ درب را زیر گیره های نگه دارنده قرار دهید تا فراموش نکنید هر سیم به کجا باید متصل شود.

20- دهانه های سوراخ پیچ را روی میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی مورد تعویض با دهانه های سوراخ پیچ در بالای بدنه بچسبانید.

21- میکروسوئیچ درب را با پیچ هایی که قبلاً باز کرده اید به بدنه متصل کنید.

22- با استفاده از آچار و مهره، سیم میکروسوئیچ درب را با پیچ سوزنی که قبلاً باز کرده بودید به بدنه محکم کنید.

23- بدنه ماشین لباسشویی را مجدداً در جای خود بر روی قاب بلند کنید.

24- از درست قرار گرفتن قاب در قسمت جلوی بدنه اطمینان حاصل کنید، درخالی که طرفین بدنه در بالای قاب استراحت دارند.

25- گیره های بدنه را مجدداً نصب کنید تا قب عقب ماشین لباسشویی هب دنه محکم شود. سپس کانکتور را از کنسول کنترل به سیم کابل میکروسوئیچ درب وصل کنید.

26- کنسول کنترل را روی بدنه واشر پایین بیاورید.

27- کنسول را با برعکس کردن مراحلی که برای قطع ان انجام داده اید به کابینت وصل کنید.

28- ماشین لباسشویی را به پریز برق وصل کرده و شیرهای آب را روشن کنید و از صحت تعویض میکروسوئیچ درب اطمینان حاصل نمایید.

نتیجه گیری در مورد مقاله میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی

در نظر بگیرید تا زمانی مطمئن نسیتید که کدام بخش از ماشین لباسشویی شما دچار مشکل شده است نباید قطعه ای از آن را تعویض نمایید. این نکته را در نظر بگیرید که باید تمام مواردی که در این مقاله به آن اشاره شد را به خوبی و مرحله به مرحله طی نمایید تا مطمئن شوید به درستی اقدام به تعویض میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی خود نموده اید.

البته بهتر است برخی از تعمیرات را به تنکسین های تعمیر ماشین لباسشویی بسپارید، زیرا آنها متخصص تعمیرات لباسشویی بوده و میدانند کدام یک از بخش های ماشین لباسشویی شما دچار نقص و یا خرابی شده است.

درصورتی که نیاز به خرید میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی دارید میتوانید به فروشگاه آنلاین ما مراجعه نمایید همچنین در نظر داشته باشید که مرکز تخصصی تعمیرات لباسشویی بنیان سرویس با دارا بودن بهترین و ماهرترین متخصصین و پایین‌ترین قیمت و انجام امور تعمیرات ماشین لباسشویی در محل و منزل بهترین گزینه برای تعویض میکروسوئیچ قفل درب ماشین لباسشویی می باشد.

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره < > پنج ستاره

میانگین رتبه 4.1 / 5. تعداد امتیازات 130

 

, , , , ,
اشتراک گذاری:

دیدگاه‌

2 دیدگاه‌

 • لباسشویی حایر داریم .موتورش از نوع خازنداره
  تمام برنامه ها درست عمل میکنه .ولی خشک کن نمیره

  • با سلام خدمت حسین عزیز؛
   در نظر داشته باشید که برای تعمیر ماشین لباسشویی باید حتما تمام بخش ها به صورت کامل بررسی شوند. مشکل شما میتواند بخاطر خرابی در سیم کشی، میکروسوئیچ درب، هیدروستات، موتور لباسشویی و حتی برد ماشین لباسشویی باشد. تمام موارد باید یک به یک بررسی شده تا مشکل اصلی مشخص شود.
   در بعضی از مواقع دیده شده که علت نرفتن لباسشویی روی حالت خشک‌کن به علت خرابی برد ماشین لباسشویی بوده که باید آن را تعمیر نمایید.
   موفق باشید

آیا سوالی در ذهن دارید؟ میتوانید آن را از ما بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بنیان تخفیف

بنیان تخفیف, تخفیف خدمات, تخفیف خرید

عضویت در پایگاه دانش

باعضویت در پایگاه دانش بنیان سرویس از جدیدترین مقالات در زمینه تعمیرات لوازم خانگی بهرهمند شوید.همچنین تخفیف های ویژه را از دست ندهید

عضویت شما را در خانواده بزرگ بنیان سرویس تبریک عرض میکنیم.

ظاهراً مشکلی پیش آمده! مجدد اقدام نمایید.

یکشنبه های بنیان سرویس

ثبت درخواست تعمیر برد

تعمیر برد, تعمیر برد لباسشویی, تعمیر برد ظرفشویی, تعمیر برد یخچال