نحوه عملکرد یخچال فریزر به زبان ساده

عملکرد یخچال فریزر, طریقه کار یخچال فریزر
3
(6)

اکثر کاربران به دنبال نحوه عملکرد یخچال فریزر هستند و میخواهند بدانند طریقه کار یخچال فریزر چگونه است؟ یخچال فریزر یکی از مهم ترین و اساسی ترین وسایل در منزل ماست. در ادامه مقالات تعمیر یخچال فریزر قصد داریم به بررسی اجزای داخلی یخچال فریزر بپردازیم. همچنین میخواهیم بدانیم که چه اجزایی در داخل یخچال فریزر وجود دارد که نمیگذارد مواد غذایی داخل یخچال فریزر دچار خرابی شود.

همیشه اگر بدانیم یک وسیله از چه بخش هایی تشکیل شده است و چه امکاناتی دارد میتواند نسبت به سایرین یک مزیت رقابتی داشته باشیم. حتی اگر قصد داشته باشید که یک ساید بای ساید یا یخچال فریزر جدید خریداری نمایید زمانیکه میدانید هر بخش مسئول چه کاریست میتوانید در خرید خود بهترین انتخاب را داشته باشید. در ادامه همراه بنیان سرویس باشید تا شما را با عملکرد یخچال فریزر آشنا نماییم.

عملکرد یخچال فریزر

اجازه دهید با یک مثال شروع کنیم، یک باکس فلزی مواد غذایی را در نظر بگیرید که کمک میکند مواد غذایی ماندگاری بیشتری داشته باشند. تا به حال تصور کرده ای که چگونه حتی در گرما ترین فوصل، داخل آن خنک است؟ همان طور که میدانید علت خرابی مواد غذایی به خاطر وجود باکتری هایی است که در مواد غذایی نفوذ پیدا نموده اند. اما باکتری ها در دمای پایین امکان رشد کمتری دارند پس هرچه سرما بیشتر باشد، غذا ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

یخچال فریزر یک سیستم با علم هوشمندانه است که میتواند غذاها را سرد نگه دارد. زمانیکه یخچال شما سر و صدا میکند در واقع مایع را به گاز تبدیل کرده و داخل یخچال را خنک میکند. این عمل باعث می شود آب تبدیل به یخ شده و مواد غذایی داخل یخچال شما مانند روز اول تازه باقی بماند. بیاید کمی دقیق تر عملکرد یخچال فریزر را بررسی کنیم تا با واقعیت این وسیله ضروری و کارآمد بیشتر آشنا شویم.

بنیان سرویس,تعمیرات لوازم خانگی,عملکرد لوازم خانگی,تعمیرگاه مجاز
بررسی عملکرد یخچال فریزر

دما در یک یخچال فریزر خانگی معمولا بین 0 تا 5 درجه سانتی گراد (32 تا 41 فارنهایت) است که برای نگهداری مواد غذایی ایده آل می باشد. اما در بخش فریزر دمای خیلی پایین تری خواهیم داشت. معمولا این دما بین 18- تا 23- درجه سانتی گراد (0 تا 10- فارنهایت) است. البته فریزر نیز برای نگهداری مواد غذایی استفاده می شود ولی دمای آن نسبت به بخش یخچال بسیار متفاوت تر است.

چگونه بدون باز کردن درب یخچال مواد غذایی را خنک کنیم؟

فرض کنید کار امروز شما جابه جایی چند تیکه سنگ است، قطعا کاری نیست که شما آن را دوست داشته باشید پس علاقه دارید هرچه زودتر این مسئولیت را به اتمام برسانید. در همان وحله اول هم نمیشود تمام سنگ ها را سریع جابه جا کنید زیرا اول اینکه سنگ ها بسیار سنگین هستد و دوم تعداد تکه سنگ ها زیاد. برای سریع تر شدن کار، شما باید در هرجابه جایی مقدار زیادی سنگ را حمل کنید ولی با دستان خالی این عمل امکان پذیر نیست.

برای این کار شما باید از یک چرخ دستی استفاده کرده و سنگ ها را در داخل آن بریزید، سپس چرخ را تا محل مورد نظر بده و آنجا خالی کنید تقریبا با چند بار رفت و آمد میتوانید تمام سنگ ها را جابه جا کنید و مسئولیت خود را با موفقیت پشت سربگذارید.

حال تصور کنید شما مسئول خنک کردن مواد غذایی در داخل یخچال هستید. و قانون به این صورت است که شما نباید درب یخچال را باز کنید. وسایلی که قابل دیدن باشند به راحتی میتوان جابه جا نمود اما اگر قابل دیدن نباشند کار بسیار سختی در پیش خواهید داشت. کار سخت شما این است که گرما داخل یخچال فریزر را خارج کنید تا مواد غذایی تازه بمانند. در این کار دیگر خبری از چرخ دستی نیست که کارشمارا راحت تر نماید. حال در ادامه همراه مقاله نحوه عملکرد یخچال فریزر باشید تا بیشتر با این وسیله آشنا شویم.


در مورد لوازم خانگی بیشتر بدانید

راهنمای خرید یخچال فریزر و ساید بای ساید


چطور گرمای داخل یخچال را با استفاده از گاز از بین ببریم ؟

قبل از اینکه بایکدیگر اقدام به خنک نمودن یخچال کنیم بهتر است در مورد گازها کمی اطلاعات کسب نماییم. اگر حتی یکبار هم اقدام به باد نمودن لاستیک دوچرخه خود نموده باشد متوجه شده اید که تلمبه خیلی زود گرم می شود. علت این است که گازها متراکم (فشرده) می شوند که باعث گرم شدن خواهد شد. برای اینکه تایر تحمل وزن خود دوچرخه و شما را داشته باشید باید هوا را با فشار زیادی داخل تایر نمایید.

تلبمه کردن هوا باعث گرم تر شدن آن خواهد شد، اما چرا؟ همانطور که هوا را فشرده می کنید، باید برای تلمبه کردن انرژی بیشتری مصرف کنید. انرژی تلمبه زدن تبدیل به فشار و دمای بالاتر نسبت به هوای اطراف شما خواهد شد اگر هوا را به نصف حجم آن فشرده کنیم مولکول های هوا به اندازه نصف حجم ، فضای بیشتری دارند پس دمای گاز افزایش پیدا میکند (گرم تر می شود)

 گاز ها وقتی در حجم های کم متراکم می شوند شروع به گرم تر شدن میکنند. زیرا مجبورید موکول های پر انرژی را با زحمت کنار هم قرار دهید. مثلا، وقتی لاستیک دوچرخه را باد میکنید تلمبه، هوا را مکیده و آنرا در فضای کمتری فشرده میکند. این نیرو مولکول ها را مجبور میکند که کنار هم قرار بگیرند و همین امر باعث گرم تر شدن می شود.

وقتی گازی که در فشار بالا بوده را رها کنیم چه اتفای خواهد افتاد؟ وقتی یک اسپری خوشبو کننده هوا را فشار می دهید، متوجه خواهید شد که اسپری خیلی سرد است. درست برعکس زمانی که قصد داشتید لاستیک دوچرخه را باد کنید ، تلمبه گرم میشد. وقتی گاز آزاد می شود، ناگهان منبسط خواهد شد و حجم خیلی زیادی پیدا میکند. انرژی گرمایی مولکول ها در فضای خیلی بزرگتری تقسیم میشوند. بنابراین دمای گاز کم خواهد شد.(سردتر می شود)

چرخه سرد شدن و گرم شدن

گازه ها بعد از کمپرس شدن گرم تر می شود اما اگر منبسط شوند متوجه می شوید که سردتر خواهند شد.چطور میتوانیم از این قانون ساده فیزیک برای از بین بردن گرمای داخل یخچال استفاده کنیم؟ تصور کنید که لوله ای ساخته اید که بخشی در داخل یخچال و بخشی دیگر از آن خارج از یخچال است و کاملا یکپارچه شده و مانند یک حلقه پیوسته است. داخل این لوله را با گاز پر میکنیم سپس در داخل یخچال میتوانیم به تدریج این لوله را بازتر کنیم به طوری که گاز منبسط تر شود این عمل باعث می شود گاز نسبت به مراحل اولیه بسیار سردتر شود.

بیرون یخچال چیزی شبیه به تلبمه دوچرخه داریم تا گازها را فشرده کرده و گرما آزاد شود اگر گاز در این لوله شروع به چرخش کند وقتی در درون یخچال است منبسط شده و وقتی از یخچال خارج می شود فشرده شده. که عمل باعث می شود گرما از درون یخچال به بیرون منتقل پیدا نماید مانند یک نوار نقاله گرما.

دقیقا همین سیکلی که برای شما به صورت کوچک بازگو کردیم در یخچال عمل می کند البته با جزئیات بسیار بیشتر که اهمیت چندانی ندارد. دخال یخچال لوله از طریق یک نازه به نام شیر انبساط بزرگ می شود. همانطور که گاز از آن عبور می کند، به طرز چشمگیری سرد می شود. این قانون عملی به اثر جول-تامسون (ژول-کلوین) معروف است. جیمز پرسکات ژول (۱۸۱۸-۱۸۸۹) و ویلیام تامسون (لورد کلوین، ۱۸۲۴-۱۹۰۷) دو فیزیکدان برجسته ای بودند که این قانون را کشف نمودند.

شاید کمی عجیب باشد که به شما بگوییم کمپرسور پشت یخچال واقعا یک تلمبه دوچرخه است. البته کمپرسور در واقع یک تلمبه الکترونیکی قدرتمد است که باعث ایجاد سروصدا در یخچال می شود. کمپرسور به یک صفحه وصل است که به آن کندانسور (شبیه به یک رادیاتور کوچک که پشت یخچال است ) می گویند. کندانسور گرمای ناخواسته را خارج می کند. گازی که دور لوله ها میچرخد در واقع یک طراحی شیمایی خاص دارد که متناوباً با مایع سرد و گاز گرم تولید می کند این سیستم شیمیایی را سرد کن یخچال می نامند.

نحوه عملکرد یخچال فریزر

عملکرد یخچال فریزر, طریقه کار یخچال فریزرتا به اینجای مقاله به صورت کلی در مورد عملکرد یخچال فریزر آموختیم. حال قصد داریم در مورد عملکرد یخچال فریزر کمی تخصصی تر صحبت کنیم. عکس سمت چپ نشان دهنده جعبه چیلر (محلی که مواد غذایی را در آنجا قرار می دهید) است که بیانگر نحوه عملکرد آن نیز می باشد. نقطه چین ها و قسمت های صورتی نماینگر دیواره پشتی و عایق درونی و بیرونی است و قسمت راست تصویر نشان دهنده بخش پشتی یخچال فریزر است، محلی که دیده نشده یا توجهی به آن نمیگردد.

۱- سرد کن مایعی است که وارد دریچه انبساط میشود(رنگ زرد). همانطور که از این قسمت میگذرد، افت ناگهانی فشار باعث انبساط (سرما) و تبدیل شدن به گاز می شود (درست مثل اسپری کردن که مابع تبدیل به گاز میشود).

۲- همانطور که خنک کننده در اطراف جعبه چیلر در حرکت (معمولا در دیواره پشتی با لوله پوشانده شده) گرما را از مواد غذایی گرفته و به بیرون منتقل میکند.

۳- کمپرسور، خنک کننده را فشرده میکند ، دما و فشار را بالا میبرد. در این حالت تبدیل به یگ گاز داغ و با فشار بالا شده است.

۴- خنک کننده در داخل لوله های نازک رایادتوری پشت یخچال جریان دارد و گرمای خودش را به بیرون و سرما را به مایع درونش منتقل میکند.

۵- خنک کننده پشت یخچال در جعبه عایق شده جریان دارد و به سمت دریچه انبساط می رود. این چرخه تکرار می شود.گرما مرتباً از داخل یخچال به بیرون از آن منتقل می شود.


در مورد لوازم خانگی بیشتر بدانید

بررسی دلایل خرابی ساید بای ساید


چرا سرد شدن مواد غذایی زمان بر است؟

مثل هرچیزی در این جهان، یخچال ها هم از قانون بقای انرژی پیروی می کنند. یعنی اینکه شما نمیتوانید از هیچی انرژی تولید کنید یا انرژی را ناپدید کنید. فقط میتوانید انرژی ها را به شکل های مختلفی تبدیل کنید. این قانون مفاهیم زیادی برای استفاده کننده های یخچال دارد.

اینکه بخواهیم با باز نگهداشتن درب یخچال آشپزخانه را خنک کنیم غیر ممکن است! همانطور که دیدیم، یخچال با “مکیدن” گرما از قفسه چیلر و با مایع خنک کننده کار میکند. مایع را به بیرون قفسه پمپ میکند، بعد آن را کمپرس میکند تا گرما را به بیرون منتقل کند. پس اگر مقدار معینی گرمای یخچال را خارج کنید، دقیقا به همان مقدار، گرما پشت یخچال تولید خواهد شد. ( در واقع، حرارت بیشتری هم تولید می شود چون خود موتور هم گرما تولید میکند). پس اگر درب یخچال را باز نگه دارید فقط گرما از یک طرف آشپرخانه به طرف دیگری منتقل می شود.

قانون حفظ انرژی هم توضیح میدهد که چرا سرد شدن غذا در یخچال یا فریزر طول می کشد. غذاها حاوی میزان زیادی آب هستند، که از مولکول های خیلی سبکی تشکیل شده (هیدروژن و اکسیژن جزء سبکترین مولکول ها هستند). حتی یک قطره ی کوچک آب یا غذا داری مقدار زیادی مولکول  است که برای بالا یا پایین بردن دما انرژی میگیرد. به همین دلیل است که چند دقیقه طول میکشد تا به جوش آید.

هر قطره از آب که مایه یا غذا باشد دارای تعداد زیادی مولکول بزرگ است. که هرکدام برای سرد یا گرم شدن انرژی بسیار زیادی میخواهد. به همین دلیل است که مدت زمان زیادی لازم است تا یکی دو فنجان آب به نقطه جوش برسد. برای به جوش آوردن یک فنجان آهن مذاب یا فلز سرب گرمای خیلی بیشتری مورد نیاز است.


در مورد لوازم خانگی بیشتر بدانید

مشکلات متداول ساید بای ساید


همین موارد برای سرد کردن مواد وجود دارد و انرژی زیادی برای از بین بردن گرمای مواد حاوی مایعات مثل آبمیوه یا غذا نیاز دارد. به همین دلیل فریز کردن و سرد کردن مواد غذایی خیلی زمان بر است. این به معنی بی کیفیت بودن یخچال فریزر شما نیست. برای تغییر دمای مواد به اندازه ی فقط چند درجه نیاز به انرژی بسیار زیادی است، حتی اگر مقدار کمی آب باشد.

چند نکته مهم :

  • برای اینکه بتوانید برای مدت زیادی از توانایی های یخچال فریزر خود بهرهمند شوید پیشنهاد می شود اجازه دهید مواد غذایی مقدار خنک شده و سپس آنها را به درون یخچال فریزر منتقل نمایید
  • درب یخچال فریزر با بی دلیل باز نکنید.
  • در قرار دادن یخچال فریزر در محیط های گرم دوری نمایید.
  • فاصله پشت یخچال از دیوار باید حداقل 20 سانتیمتر باشد.

امیدوارم هستیم شما هم توانسته باشید با نحوه عملکرد یخچال فریزر خود آشنا شده و بخش های مختلف آن را بررسی نموده باشید. درصورتی که شما هم تجربه ای در خصوص استفاده یا تعمیر یخچال فریزر دارید آن را با سایران به اشتراک بگذارید. همچنین میتوانید در صورت نیاز به مشاوره در بخش دیدگاه ها سوال خود را مطرح نموده و پاسخ خود را از تکنسین های فنی و دوره دیده بنیان سرویس به بهترین شکل ممکن دریافت نمایید.

منبع : explainthatstuff

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره < > پنج ستاره

میانگین رتبه 3 / 5. تعداد امتیازات 6

 

, , ,
اشتراک گذاری:

آیا سوالی در ذهن دارید؟ میتوانید آن را از ما بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بنیان تخفیف

بنیان تخفیف, تخفیف خدمات, تخفیف خرید

عضویت در پایگاه دانش

باعضویت در پایگاه دانش بنیان سرویس از جدیدترین مقالات در زمینه تعمیرات لوازم خانگی بهرهمند شوید.همچنین تخفیف های ویژه را از دست ندهید

عضویت شما را در خانواده بزرگ بنیان سرویس تبریک عرض میکنیم.

ظاهراً مشکلی پیش آمده! مجدد اقدام نمایید.

یکشنبه های بنیان سرویس

ثبت درخواست تعمیر برد

تعمیر برد, تعمیر برد لباسشویی, تعمیر برد ظرفشویی, تعمیر برد یخچال