دانستنی های لازم در مورد تعمیر برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

برد الکترونیکی ماشین لباسشویی
2.8
(54)

برد الکترونیکی ماشین لباسشویی یک قطعه بسیار مهم و حساس در ماشین‌های لباسشویی بوده که در بعضی موارد با توجه به این که این برد دچار عیب و نقص و خرابی می گردد و باید با توجه به داشتن دانش و اطلاعات کافی نسبت به تعمیر و تعویض برد الکترونیکی ماشین لباسشویی اقدام نماییم. در این مقاله قصد داریم به موضوع تعمیرات برد الکترونیک ماشین لباسشویی و همچنین موضوعات پیرامون آن بپردازیم پس در صورتی که می خواهید اطلاعات کافی در مورد تعمیرات این قطعه حساس به دست بیاورید می توانید این مقاله را تا انتها مطالعه نمایید و همراه بنیان سرویس باشید :

تعمیر ماشین لباسشویی

معمولاً دلیل کار نکردن صحیح قطعات موجود در یک دستگاه الکترونیکی به دلیل آسیب‌دیدن و معیوب شدن قطعات و لوازم الکترونیکی به کار رفته در آن دستگاه می باشد. امروزه ماشین لباسشویی به عنوان یکی از اعضای جدا نشدنی هر خانه ای به حساب آمده و به عنوان یک وسیله الکترونیک پرمصرف درون خانه های ایرانی جای گرفته است و در صورتیکه این دستگاه پرمصرف دچار مشکل شود کارهای منزل و شستشوی لباس ها به تعویق افتاده و مشکلاتی برای صاحب ماشین لباسشویی ایجاد می گردد. با توجه به اینکه ماشین لباسشویی یک دستگاه الکترونیکی به حساب می‌آید اکثر قطعات به کار رفته در آن نیز الکترونیکی بوده و اکثر مشکلات فنی که در ماشین لباسشویی به وجود می آید مربوط به قسمت سیم کشی، پنل دیجیتال، صفحه کلید، سنسور حرارتی، تایمر ماشین لباسشویی، المنت، میکروسوئیچ درب، برد الکترونیکی ماشین لباسشویی، واتر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی و سنسور و غیره می باشد که هر یک از این ها نیاز به دانش کافی جهت تعمیر و یا تعویض دارند.

معمولا مشکلاتی که در قسمت های مختلف ماشین لباسشویی پیش می آید می تواند مشکلات مربوط به قطعات الکترونیکی و یا مشکلات مکانیکی باشد در صورتی که شما نسبت به تعمیر و تعویض قطعات معیوب به موقع اقدام نمایید از ایجاد هزینه‌های بیشتر و یا صدمات جدی تر به ماشین لباسشویی جلوگیری کرده و در بحث هزینه صرفه جویی زیادی خواهد شد. از جمله مشکلات دیگری که می‌تواند برای دستگاه ماشین لباسشویی پیش بیاید مربوط به استفاده ناصحیح از این وسیله الکترونیکی میباشد. در صورت استفاده از پودرهای رختشویی بی کیفیت که کف زیادی تولید می‌کند لوله هوای موجود در قسمت هیتر سنسور دستگاه بسته شده و عملکرد کلی دستگاه دچار اختلال می گردد و عمر دستگاه به مقدار زیادی کاهش پیدا می کند.

برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

علل خرابی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

برد الکترونیکی ماشین لباسشویی معمولی از یک سری قطعات ریز و درشت شامل خازن ها، فیوز ها و غیره تشکیل می گردد. در صورتی که در قسمت برق ورودی دستگاه هرگونه نوسان اضافی ایجاد گردد باعث خرابی و سوختن قطعات به کار رفته در برد الکترونیک ماشین لباسشویی شده و در نتیجه اگر میزان این نوسان زیاد باشد به سوختن کامل برد الکترونیکی ماشین لباسشویی خواهد انجامید. همچنین در صورتی که دستگاه دچار عیب و نقصی در کارکرد خود شده باشد و آب به قسمت برد الکترونیک ماشین لباسشویی نفوذ کند در این قسمت اتصالی به وجود آمده و سیم پیچی داخلی دچار اتصال شده و در نتیجه برد ماشین لباسشویی سوخته و از بین می رود. همچنین در مواردی خطر برق گرفتگی نیز وجود دارد این یکی از خطرات جانی می باشد که متوجه مصرف کننده از ماشین لباسشویی گردد. از دیگر مواردی که ممکن است باعث خرابی و سوختن برد الکترونیک ماشین لباسشویی گردد ایجاد آتش سوزی در ماشین لباسشویی می باشد که در این صورت برد الکترونیکی کاملا از بین رفته و دیگر قابل استفاده نبوده و یا قابل تعمیر نمی باشد.

البته در صورتی که مشکل از قطعات به کار رفته در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی باشد و به عنوان مثال خازن و یا فیوزهای به کار رفته در برد الکترونیک ماشین لباسشویی احتیاج به تعویض و تعمیر داشته باشند می توان برد را تعمیر کرده و مجددا از آن استفاده نموده و در صورتی که خود برد بسوزد دیگر به فکر تعمیر آن نباشید و لازم است تا برد جدیدی را تهیه نموده و آن را بر روی ماشین لباسشویی نصب بنمایید تا ماشین لباسشویی بتوانند مجدداً فعالیت نماید و به شستشوی لباس هایی که در آن می ریزیم مشغول گردد. بهتر است در صورتی که قصد تهیه برد برای ماشین لباسشویی مدنظر خود را داریم حتماً یک برد الکترونیک ماشین لباسشویی اورجینال و مناسب را تهیه نماییم چرا که در صورتی که برد الکترونیکی ماشین لباسشویی از کیفیت خوب و برند اورجینال بهره نبرده باشد هزینه های زیادی برای خرید مجدد برد شامل حالمان می شود.

برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

خرابی های مربوط به برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

در حالت کلی یک سری خرابیها در کارکرد ماشین لباسشویی پیش می‌آید و با توجه به وجود آمدن این مشکلات، متوجه می‌شویم که علت خرابی مربوط به قسمت برد الکترونیکی ماشین لباسشویی می باشد که از جمله مهمترین آنها موادی هستند که در زیر به آنها اشاره خواهیم نمود:

در صورتی که ماشین لباسشویی برنامه را طبق دستور و برنامه ای که کاربر وارد کرده به درستی انجام ندهد و در اجرای برنامه‌ های ارائه شده توسط ماشین لباسشویی اخلال ایجاد گردد متوجه می‌شویم که برد الکترونیک ماشین لباسشویی دچار عیب شده است. در صورتی که پنل جلوی ماشین لباسشویی با عیب و نقص مواجه شده و به درستی کار نکند و یا اینکه پنل جلو ماشین لباسشویی به صورت کامل خاموش گردد و نتوان با آن کار کرد می‌توان فهمید که این عیب مربوط به برد الکترونیک ماشین لباسشویی می باشد هرچند در صورت خاموش شدن ناگهانی ماشین لباسشویی در حین فعالیت می توان نتیجه گرفت که برد الکترونیکی ماشین لباسشویی دچار مشکل شده است.

تعمیرات برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

تعمیرات مربوط به برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

در بعضی موارد میزان صدمه و آسیبی که برد الکترونیکی دیده است باعث می شود که برد الکترونیکی ماشین لباسشویی دیگر قابل تعمیر نباشد و بهترین راه و کم‌ هزینه‌ترین راه، تعویض برد الکترونیک ماشین لباسشویی به صورت کامل می باشد تا در نتیجه هم در بحث هزینه و هم در بحث زمان صرفه جویی گردد. در بعضی مواقع که میزان صدمه به برد ماشین لباسشویی جدی می باشد تعویض و تعمیر کردن قطعات به کار رفته در برد الکترونیکی کار بیهوده و در عین حال هزینه اضافی به حساب می‌آید زیرا مجبور می‌شویم نسبت به تعویض چند باره قطعات به کار رفته در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی اقدام کرده و در نتیجه نیز کارکرد مناسبی برای دستگاه ایجاد نمی گردد و در پایان مجبور می شوید تا برد الکترونیکی ماشین لباسشویی را به صورت تمام و کمال تعویض نمایید و آن را با یک برد دیگر جایگزین و نوع آن را عوض کنیم. اما در بعضی مواقع با تعمیر قطعات به کار رفته در برد و تعویض دوباره آنها، می توان به کاربرد مناسب برد الکترونیک ماشین لباسشویی دست پیدا کرده و از آن مجدداً مثل روز اول استفاده نمود و دیگر نیازی نباشد تا برد را به صورت کامل تعویض نماییم.

تعمیر برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

در این هنگام لازم است تا به چک کردن قطعات معیوب به کار رفته در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی پرداخته و با تشخیص اینکه کدام یک از قطعات دچار مشکل شده‌اند نسبت به تعویض و تعمیر آنها اقدام نماییم در صورتی که قطعات تشخیص داده شده تعویض شده و باز هم برد الکترونیکی به درستی کار نکرد می توان فهمید که برد الکترونیکی ماشین لباسشویی به صورت کامل سوخته است و باید آن را با یک برد الکترونیک ماشین لباسشویی نو تعویض نماییم. جهت تعمیر برد ماشین لباسشویی لازم است یک سری مراحل را پشت سر بگذاریم که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. این نکته نیز حائز اهمیت می باشد که تعمیر لوازم خانگی در حالت کلی با توجه به اینکه این لوازم خانگی با برق سر و کار دارند تا حدودی خطرناک میباشد وجود ابزار ایمنی مناسب و همچنین ابزار آلات لازم جهت تعمیر این دستگاه ها امری ضروری بوده و همچنین باید تمام دستورالعمل ها جهت تعمیر این قطعات را به درستی آموخته و به خوبی قادر باشید تا از پس تعمیرات لوازم خانگی بر آیید تا در نتیجه از ایجاد هرگونه مشکل و یا آسیب جانی جلوگیری گردد.

مراحل تعمیر برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

در اولین مرحله که می خواهیم برد الکترونیکی ماشین لباسشویی را تعمیر کنیم بهتر است برق دستگاه به صورت کامل قطع گردد، به این منظور دوشاخه ماشین لباسشویی را از پیچ جدا نموده تا با خیالی آسوده از این بابت که هیچ گونه خطر جانی متوجه حال تعمیر کننده نمی باشد نسبت به تعمیر برد الکترونیکی ماشین لباسشویی اقدام نماییم. این مرحله، اولین مرحله بوده و در عین حال ساده به نظر می رسد اما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. در مرحله بعدی کنترل پنل موجود در ماشین لباسشویی را خارج کرده و بعد از خارج کردن آن با استفاده از یک سری تمیز کننده های مخصوص هر گونه آلودگی و کثیفی که در کنترل پنل ماشین لباسشویی وجود دارد را تمیز میکنیم. در مرحله بعدی باید خازن های الکترولیتی به کار رفته در برد ماشین لباسشویی را مورد بررسی قرار دهیم این خازن ها باید به صورت کامل صاف و صیقلی باشند و در صورتی که هرگونه تاخوردگی و اعوجاج در خازن های الکترولیتی مشاهده گردد این خازن ها معیوب بوده و باید نسبت به تعویض آنها اقدام نمود.

در مواردی پیش می آید که با توجه به مدت زمان کارکرد دستگاه و همچنین حرارت تولید شده در حین کارکرد دستگاه خازن های الکترولیتی از برد الکترونیکی خارج شده و مهره آن‌ ها آب شده است و این مهره ها به صورت کامل دچار شکستگی شده اند، در چنین مواردی لازم است تا این قطعات از برد الکترونیکی ماشین لباسشویی تعویض گردد تا در نتیجه برد ماشین لباسشویی مجددا بتواند مثل قبل کارکرد داشته باشد. در صورتی که آنها به صورت کامل از برد ماشین لباسشویی خارج نگردند باعث ایجاد نقص در عملکرد کلی برد الکترونیک ماشین لباسشویی شده و به خرابی آن منجر می گردد. در مواقع تشخیص خرابی در خازن های الکترونیکی باید خازن قدیم را با خازن جدید و سالم تعویض نموده تا بتواند به صورت صحیح فعالیت محول شده به آن را انجام دهد.

برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

علائم خرابی خازن های الکترولیتی

در بعضی موارد می توان فهمید که خازن های الکترولیتی موجود در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی دچار نوسانات شده اند و از جمله این موارد این است که زمانی که میخواهیم ماشین لباسشویی را به فعالیت وا داریم و از آن در جهت شستشوی لباسها استفاده کنیم لباس ها را به درون ماشین لباسشویی میریزیم اما ماشین لباسشویی و موتور آن نمی تواند بیشتر از ۵ ثانیه روشن بماند و هرگز نمی تواند به بحث شستشوی لباسها بپردازد همچنین در این موارد نور قفل درب حالت چشمک زن پیدا کرده و ثابت نمی شود و در صورتی که به ماشین لباسشویی برنامه داده باشیم و برنامه را لغو کنیم و مجدداً به روشن نمودن ماشین لباسشویی و فعالیت آن اقدام نمایم بازهم هیچ نتیجه مثبت وجود نداشته باشد و ماشین لباسشویی نتواند بیشتر از ۵ ثانیه روشن بماند، در این موارد تنها راه برای آنکه نور مربوط به قفل درب ماشین لباسشویی خاموش گردد این است که برق دستگاه را به صورت کامل از پریز قطع نماییم. اما در این حالت اگر دوباره دو شاخه دستگاه را به پریز متصل نماییم و مشاهده می کنیم که نور مربوط به قفل درب دوباره روشن شده و حالت چشمک زن پیدا می کند، در این حالت باید کنترل پنل را بیرون کشیده و آن را مورد بررسی قرار دهیم.

تعمیر برد ماشین لباسشویی

در هنگام بررسی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی باید به خازن های الکترولیتی که به شکل یک خازن کوچک دارای کلاه قدیمی می باشد توجه کرده و آنها را مورد بررسی قرار دهیم در صورتی که کلاهک به کار رفته بر روی خازن الکترولیتی بر اثر حرارت زیاد آب شده باشد و یا خازن به کار رفته در آن از بین رفته باشد باید این خازن الکترولیتی را از روی برد دستگاه باز کرده و یک خازن جدید بر روی آن نصب نمایید. در حالت کلی باید بگویم که چگونگی کارکرد برد ماشین لباسشویی دارای کمی پیچیدگی در نوع خود می باشد اما کارکرد و عملکرد خازن های الکترولیتی به کار رفته در برد الکترونیکی ماشین لباسشویی تا حد زیادی به کارکرد قفل درب ماشین لباسشویی بستگی دارد در حالت کلی زمانی که درب ماشین لباسشویی به صورت کامل قفل گردد ماشین لباسشویی این گونه برنامه ریزی شده که به هیچ وجه تا قبل از قفل شدن درب ماشین لباسشویی فعالیت خود را آغاز ننماید و پیشرفتی انجام ندهد. بنابراین عملکرد صحیح خازن های الکترولیتی در برد الکترونیک ماشین لباسشویی از اهمیت بسیار زیادی جهت کارکرد صحیح ماشین لباسشویی برخوردار می باشند.

درخواست تعمیر یا خرید برد ماشین لباسشویی

در صورتی که نیاز به تعمیرات برد ماشین لباسشویی دارید و یا قصد دارید که یک برد ماشین لباسشویی نو خریداری نمایید و یا قصد تعمیر برد ماشین لباسشویی خود را دارید؛ میتوانید با مجموعه بنیان سرویس در تماس باشید.

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره < > پنج ستاره

میانگین رتبه 2.8 / 5. تعداد امتیازات 54

 

, , , ,
اشتراک گذاری:

دیدگاه‌

8 دیدگاه‌

 • سلام خسته نباشید ماشین لباسشویی من حین لباس شستن خاموش شده بود ودیگه کارنکرد تعمیرکار آوردیم وبرد دستگاه وباز کرد برد بعد گفت تعمیر کردم وتوتعمیرگاه امتحان کردم کار میکنه وقتی آورد به ماشین وصل کرد یه دفعه جرقه بزرگی زد ودود راه افتاد برد وبازکرد باسیمکشی وچیزاش گفت ببینیم اتصالی ازکجا بود بعدم گفت برد کامل سوخته باید تعویض بشه میخوام بدونم قبلش که ماشین خاموش شد اصلا نه دودی نه صدایی هیچی نبود بعد که برد وآوردوصل کرد جرقه زد وآتیش ودود بنظر شما ایشون که گفتند توتعمیرگاه بعدتعمیر بردو امتحان کردند کارکرده چجوری وقتی وصل کردن به ماشین برد کامل سوخته بوده آیا ممکنه سیم واشتباهی وصل کرده وبرد آتیش گرفت وسوخته الان پنج میلیون باید برای برد جدید بدیم درصورتی که گفت ۳۰۰تومن بیشتر خرجش نمیشه

  • با سلام خدمت اعظم عزیز؛
   بابت مشکلی که برایتان پیش آمده متأسف شدیم.
   در نظر داشته باشید بعد از خرید برد ماشین لباسشویی باید تمام بخش های مربوطه را بررسی کنید، مانند میکروسوئیچ، سیم کشی دستگاه و در بعضی موارد پمپ تخلیه و شیر برقی ماشین لباسشویی هم باید مورد بازدید قرار بگیرد.
   در خصوص اتصال اشتباه سیم ها، بله این مورد میتواند باعث تخریب برد ماشین لباسشویی شود. پیشنهاد میکنیم قبل از باز نمودن برد حتما از محل اتصال سوکت ها به برد تصویری تهیه نمایید.
   موفق باشید

 • لباسشوی سامسونگ دارم در زمان ۱۰ دقیقه متوقف می‌شود وروی خشک کرد نمی رود آسا مشکل از برد هست ؟ هزینه تعمیرش چند میشه؟

  • با سلام خدمت حمید میری عزیز؛
   برای اینکه بگوییم مشکل از برد دستگاه است باید تست های اولیه از دستگاه گرفته شود و نمیتواند به خاطر اینکه در یک بازه زمانی متوقف می شود بگوییم برد خراب است. اگر در شهر تهران سکونت دارید میتوانید با همکاران ما در ساعات اداری مجموعه (از شنبه تا چهارشنبه 10 صبح الی 16 عصر) در تماس باشید تا تکنسین های ما برای رفع مشکل به منزلتان مراجعه نمایند.
   موفق باشید

 • با سلام
  لباسشویی ما کندی مدل ۱۴۷۲ هست که چند روزی هست که لباس می ریزم توش بشوره شروع میکنه به شستن ولی در حین شستشو کار زمانش تغییر میکنه و یا تایم اش میره بالا یا جابجا میشه. ممنون میشم راهنمایی کنید که مشکلش چیه و چطوری برطرف میشه

  • با سلام خدمت فاطمه عزیز؛
   معمولا برای تعمیر ماشین لباسشویی بهتر است که دستگاه توسط یک کارشناس بررسی شود زیرا احتمال دارد مشکل جزئی وجود داشته باشد که نتوان به صورت متنی آن را متوجه شد.
   اما مشکلی که شما دارید سه احتمال دارد :
   اول » ممکن است سلکتور انتخاب برنامه (به صورت دایره ای شکل) خراب شده است و نمیتواند به خوبی روی برنامه مورد نظر ثابت بماند.
   دوم » بخشی از سیم کشی ماشین لباسشویی دچار نقص شده است که نمیتواند به خوبی دستورات را از پنل به برد اصلی منتقل کند.
   سوم » برد ماشین لباسشویی کندی شما دچار نقص شده است که باید آن را تعمیر کنید.
   موفق باشید

 • سلام
  لباسشویی دوو دارم که مدتیه خودبخود خاموش میشه بدون هیچ کد اروری
  این خاموشی اغلب در همان لحظات اول شروع کار با پرپر زدن چراغهای پنل شروع شده و بلافاصله دستگاه کاملا خاموش میشود
  لطفا راهنمایی کنید

  • با سلام خدمت مرتضی عزیز؛
   این مورد میتواند بخاطر خرابی در برد ماشین لباسشویی شما باشد. البته تا زمانیکه دستگاه به صورت کامل توسط کارشناسان بررسی نشود نمیتوان نظر دقیقی داد. در بعضی از مواقع امکان دارد برد لباسشویی به صورت کامل تخریب شده و امکان تعمیر آن وجود نداشته باشد. در این مواقع تنها راه حل تعویض برد ماشین لباسشویی است.
   موفق باشید

آیا سوالی در ذهن دارید؟ میتوانید آن را از ما بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بنیان تخفیف

بنیان تخفیف, تخفیف خدمات, تخفیف خرید

عضویت در پایگاه دانش

باعضویت در پایگاه دانش بنیان سرویس از جدیدترین مقالات در زمینه تعمیرات لوازم خانگی بهرهمند شوید.همچنین تخفیف های ویژه را از دست ندهید

عضویت شما را در خانواده بزرگ بنیان سرویس تبریک عرض میکنیم.

ظاهراً مشکلی پیش آمده! مجدد اقدام نمایید.

یکشنبه های بنیان سرویس

ثبت درخواست تعمیر برد

تعمیر برد, تعمیر برد لباسشویی, تعمیر برد ظرفشویی, تعمیر برد یخچال