آشنایی با قطعات ماشین لباسشویی ( قسمت اول)

قطعات ماشین لباسشویی
3.6
(15)

قطعات ماشین لباسشویی انواع مختلفی دارد که هر یک از آنها وظیفه ای را در سیستم ماشین لباسشویی برعهده داشته و با دیگر قطعات ماشین لباسشویی دارای هماهنگی و ارتباط می باشند. ما در این مقاله قصد داریم به معرفی قطعات ماشین لباسشویی در انواع مختلف آن پرداخته و شما را با این قطعات آشنا سازیم. این مقاله که در ادامه مقالات آموزش تعمیر ماشین لباسشویی می باشد در دو قسمت تهیه شده است.پیشنهاد میکنیم تا انتهای این مقاله همراه بنیان سرویس باشید.

شیر الکتریکی یکی از قطعات ماشین لباسشویی

یکی از قطعات ماشین لباسشویی، شیر الکتریکی شیر برقی می باشد که آب شهری بعد از آنکه از طریق شلنگ ورودی وارد شیر الکتریکی شد توسط شیر الکتریکی و شیر برقی مورد کنترل قرار گرفته است وارد ماشین لباسشویی میگردد. شیر الکتریکی توسط هیدروستات به کار رفته در ماشین لباسشویی که یکی از قطعات ماشین لباسشویی به حساب می آید و به واسطه آن قطع و وصل شدن جریان الکتریکی کنترل می گردد.

قطعات ماشین لباسشویی از قطعات ریز و درشت بسیار زیادی تشکیل می شود که از جمله مهمترین آنها می توان به فنر، لاستیک سر هسته، ممبران، خروجی آب، هسته فلزی متحرک، لاستیک فشار کن، سیم پیچ مقاومت ،صافی آب ورودی، اتصال آب ورودی و بدنه شیر برقی اشاره نمود.

برای طرز کار و عملکرد شیر برقی نیز دو حالت وجود دارد حالت نخست به حالت صفر نیز گفته می شود آب ورودی و یا آب شهر را به شیر برقی متصل می کنیم اما شیر برقی به شیر الکتریکی متصل نیست حالت دوم که به حالت یک گفته می شود در این حالت هم آب شهری و هم برق به شیر برقی یونیک قطعات ماشین لباسشویی متصل می باشد.

قطعات ماشین لباسشویی
انواع قطعات ماشین لباسشویی

در حالت صفر که برق به شیر برقی به عنوان یکی از قطعات ماشین لباسشویی متصل نیست است ولی آب شهری به آن متصل است آب ورودی از روزنه ها و سوراخ های صافی ماشین لباسشویی گذشته و صافی و وظیفه دارد تا از ورود هرگونه ذرات معلق و رسوب به جرم اضافه به درون شیر برقی جلوگیری نماید بعد از این که آب از صافی درون شیشه برقی گذشت به لاستیک فشار کن وارد می شود لاستیک فشار این وظیفه دارد تا شدت جریان آب ورودی به شیر برقی را کنترل کرده و در صورت لزوم مقدار آن را کاهش دهد.

بعد از اینکه آب درون شیر برقی از قسمت لاستیک فشار کرد عبور کرد به قسمت هسته شیر برقی میرسد که در این منطقه فشار آب در قسمت داخلی و منطقه هسته شیر الکتریکی مقداری برابر بوده با توجه به فشاری که از سمت فنر بر روی هسته شیر برقی وارد می شود و همچنین بر روی ممبران شیربرقی وارد میشود فشار در منطقه هسته شیر برقی نسبت به منطقه داخلی شیر برقی مقدار بیشتری بوده و با توجه به این موضوع شیر برقی حالت بسته پیدا می کند.

در حالت دوم که با آن حالت یک گفته می‌شود جریان برق به سیم پیچ موجود در شیر برقی اتصال پیدا کرده و در نتیجه یک میدان مغناطیسی در مرکز سیم پیچ شیر برقی به عنوان یکی از قطعات ماشین لباسشویی به وجود آمده و باعث غلبه نمودن هسته شیر برقی بر نیروی فنر می شود و در نتیجه اتفاقی همزمان رخ داده و شیر برقی باز می گردد. در مورد تعمیر و تعویض شیر برقی و الکتریکی قطعات ماشین لباسشویی نیز باید بگویم در صورتی که نیاز به تعویض داشته است حتما باید از قطعات فابریک خود برند ماشین لباسشویی استفاده نموده و از شیر برقی همان برند استفاده نمایید و در صورتی که برند ماشین لباسشویی ال جی بود باید از شیر برقی ال جی برای تعویض این قطعه استفاده نمایید و آن را با قطعه معیوب تعویض نمایید.

در مورد تعمیرات ماشین لباسشویی اطلاعاتی بیشتر کسب نمایید : دانستنی های مفید در زمینه تعمیر ماشین لباسشویی

قطعات ماشین لباسشویی
قطعات مختلف ماشین لباسشویی

هیدروستات یکی دیگر از قطعات ماشین لباسشویی

قطعات ماشین لباسشویی بسیار مهم هیدروستات میباشد که وظیفه دارد تا سطح آب ورودی به تیک شستشوی ماشین لباسشویی را کنترل نماید. هیدروستات به عنوان یکی از قطعات ماشین لباسشویی انواع مختلفی دارد که ساده‌ترین نوع هیدروستات دارای اتصال برقی می باشد فیش به کلید تبدیل در سیم کشی های ساختمانی میباشند.

در واقع می‌توان گفت هیدروستات به عنوان یکی از قطعات ماشین لباسشویی حکم کلیدی را دارد که با توجه به فشار وارده از طریق آب موجود در دیگ شستشوی ماشین لباسشویی عمل می کند.هیدروستات به عنوان یکی از قطعات ماشین لباسشویی وظیفه دارد تا میزان آب ورودی را در طول برنامه های مختلف ماشین لباسشویی برای شستشوی البسه های مختلف کنترل نمایند و همچنین میزان کف مواد شوینده را در دور تند ماشین لباسشویی نیز کنترل کرده و در صورت لزوم آن را کاهش دهد.

همچنین از دیگر وظایف هیدروستات به عنوان یکی از قطعات ماشین لباسشویی این می باشد که در صورتی که ماشین لباسشویی با آب گرم کن سرد شده باشد وظیفه دارد تا از ماشین لباسشویی و البسه های درون آن از در برابر هیتر و گرمای تولید شده در برابر آن مقاومت نماید همچنین در صورتی که پمپ تخلیه با هیدروستات سری شده باشد از ماشین لباسشویی و البسه در آنها در برابر سرازیر شدن آب حفاظت نماید.

در مورد نحوه عملکرد هیدروستات نیز باید بگویم در صورتی که دیگر شستشوی ماشین لباسشویی خالی از البسه باشد هیچ گونه فشار برای مدار هیدرولیکی دستگاه وارد نخواهد بود و همچنین در زمانی که دیگ شستشوی ماشین لباسشویی در حال پر شدن  از لباس های مختلف باشد دیگ و مخزن های  پر از هوا شده ولی فشار آب موجود در دیگ آنقدر زیاد نیست که بتواند در فشار تنظیم شده بر روی فنر دستگاه غلبه کند.

همچنین در حالتی که دیگ مخزن شستشو ماشین لباسشویی پر از لباس باشد و ماشین لباسشویی در حال شستشوی لباس ها در این حالت فشار وزن آب داخل دیگ آب داخل مخزن هوای هیدروستات فشار وارد کرده و در نتیجه هوای داخل مخزن هیدروستات فشرده شده و این ها به صورت فشرده به درون هیدروستات و لوله های رابط وارد شده و در کنتاکت تغییر حالت ایجاد می کند. در مورد تعمیرات قطعه الکترونیکی از قطعات ماشین لباسشویی در صورتی که این قطعه و تعمیرات احتیاج داشت باید با توجه به برند ماشین لباسشویی از برند همان قطعات استفاده نمود.

قطعات ماشین لباسشویی
بخش های مختلف ماشین لباسشویی

مدلهای مختلف هیدروستات به عنوان یکی از قطعات ماشین لباسشویی

هیدروستات به عنوان یکی از قطعات ماشین لباسشویی دارای انواع مختلفی است که از جمله مهمترین آنها می‌توان به هیدروستات از نوع پلاتینی یا کنتاکی هیدروستات از نوع دیفرنت سیالی هیدروستات از نوع آنالوگ یا فرکانسی اشاره نمود که هیدروستات های کنتاکی خود دارای انواع مختلفی هستند که از جمله مهمترین آنها می‌توان به هیدروستات کنتاکی سفیدش هیدروستات کنتاکت چهار فیش و غیره اشاره نمود.

معمولا انواع مختلف هیدروستات های کنتاکی و تعداد کنتاکت ها به صورت مضربی از عدد ۳ در نظر گرفته می شود همچنین عدد مربوط به فیش ها در انواع مختلف هیدروستات کنتاکی عدد دو رقمی در نظر گرفته می شود. شماره گذاری هیدروستات های کنتاکی روش خاصی دارد که به نوعی روش رمز گذاری به حساب می آید و از جمله این شماره گذاری ها می توان به ۱۴، ۲۴، ۳۴ و غیره اشاره نمود.

موتور تایمر ماشین لباسشویی به عنوان یکی از قطعات ماشین لباسشویی

یکی دیگر از انواع قطعات ماشین لباسشویی موتور تایمر ماشین لباسشویی می باشد که به عنوان یک قطعه بسیار حساس در ابعاد مختلف ماشین لباسشویی مورد استفاده قرار می گیرد. معمولاً موتور تایمر ماشین لباسشویی در ابعاد مختلف آن از بین موتورهای سینکروترون انتخاب شده و این موتور دارای قطعات مختلفی می باشد که از جمله مهمترین آنها می توان به یک سیم پیچ یا بوبین و یک روتر با آهنربای دائمی که آن را از نوع یک دقیقه و منظم می باشد تشکیل می شود.

یک قطعه می باشد که به صورت مستقیم به گیربکس متصل شده و نیروی چرخشی موتور را به گیربکس منتقل می کند. تایمر ماشین لباسشویی به عنوان یکی از قطعات ماشین لباسشویی دارای انواع مختلفی است که از جمله مهمترین آنها می توان به موتور تایمر از نوع بسته موتور تایمر از نوع باز و موتور تایمر از نوع نیمه بسته اشاره نمود. موتور تایمر ماشین لباسشویی به عنوان یکی از قطعات ماشین لباسشویی که بسیار حساس است وظیفه دارد تا به ماشین لباسشویی فرمان داده و آن را کنترل نمایید. پیشنهاد می شود در صورتی که این قطعه از ماشین لباسشویی دچار افت شده و خواستید آن را تعویض کنید حتماً از قطعات ماشین لباسشویی همان برند استفاده کرده و تایمر ماشین لباسشویی دیگر برندها برای یک برند خاص استفاده نکنید.

قطعات ماشین لباسشویی
قطعات و بخش های مختلف ماشین لباسشویی

میکروسوئیچ درب یکی از قطعات ماشین لباسشویی

یکی از قطعات ماشین لباسشویی سوئیچ درب ماشین لباسشویی می باشد به عنوان یکی از مهمترین و اولین سیستم های ایمنی در ماشین لباسشویی به حساب می آید و همچنین به نام قفل ایمنی در ماشین لباسشویی شناخته می شود.

میکروسوئیچ درب به عنوان یکی از قطعات ماشین لباسشویی دارای یک کلید فشاری دوفیش کوچک بوده که به آن میکروسکوپ می گویند این قطعه با برق از سه دستگاه به صورت سری در مدار قرار می گیرد با استفاده از زبانه ای که در دستگیره دستگاه تعبیه شده است تحریک شده و چنانچه در هنگام فعالیت ماشین لباسشویی در دستگاه باز شود دستگاه را قطع کرده و از به وجود آمدن خطرات جانی جلوگیری میکند. اما خطرات مربوط به بیرون ریختن لباس های داغ و پرت شدن آن به اطراف وجود دارد و باید حواسمان به این خطر باشد.

با توجه به پیشرفت های زیادی که در زمینه طراحی و تولید میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی به عنوان یکی از قطعات ماشین لباسشویی صورت گرفت میکروسوئیچ ایمنی مبدل شد که از باز شدن درب ماشین لباسشویی در هنگام کار کردن ماشین لباسشویی جلوگیری کرده در اصطلاح به این میکروسوئیچ قفل ایمنی الکترومکانیکال گفته می‌شود. این نوع میکروسوئیچ در ماشین لباسشویی به عنوان یکی از قطعات ماشین لباسشویی دارای یک سری کنتاکت در مدار خود به صورت سری باشد که به صورت سری و کل دستگاه قرار گرفته و اینگونه عمل می کند که بعد از ۵ ثانیه از مدت زمان روشن شدن دستگاه وارد مدار شده و تا دو دقیقه بعد از خاموش شدن دستگاه به ماشین لباسشویی و درب اجازه باز شدن نمیدهد و عملکرد این قطعه نیز به دو بخش تقسیم می‌شود که یکی مربوط به قفل ایمنی و دیگری اتصال کانتکت های اصلی به برق شهری می باشد.

در مورد نحوه عملکرد میکروسوئیچ درب زمانی که از قطعات ماشین لباسشویی باید بگوییم زمانی که درب ماشین لباسشویی بسته می شود زبانه موجود در دستگیره درب ماشین لباسشویی به عنوان یکی از قطعات ماشین لباسشویی میکروسکوپی که درب را تهدید تحریک کرده و به این طریق برق اصلی دستگاه متصل می شود در این هنگام بعد از گذشت پنج ثانیه قفل ایمنی دستگاه فعال شده و عمل میکند و به این طریق با بالا پریدن زبان های تعبیه شده زبان مورد نظر جلو حرکت دستگیره درب ماشین لباسشویی را گرفته و درب قفل می شود و این درب تا چیزی در حدود ۱ تا ۲ دقیقه بعد از پایان کار دستگاه و خاموش شدن آن قفل مانده و باز نمی شود بعد از پایان این مدت به صورت اتوماتیک باز می شود.

لاستیک دور درب ماشین لباسشویی یکی دیگر از قطعات ماشین لباسشویی

لاستیک دور درب ماشین لباسشویی که به عنوان یکی از قطعات ساده ماشین لباسشویی به حساب می آید ولی دارای کاربردی ویژه است برای ایجاد آب بندی و از بین بردن فاصله بین کابل و دیگر شستشوی ماشین لباسشویی طرح های مختلف ماشین لباسشویی ها در نظر گرفته می شود. در صورتی که لاستیک دور درب ماشین لباسشویی وجود نداشته باشد ارتعاشات و لرزش های موجود در ماشین لباسشویی جدی به قطعات موجود در ماشین لباسشویی زده و همچنین سر شده بسیار زیادی تولید می گردد و همچنین آب موجود در شستشوی ماشین لباسشویی به بیرون پرت شده آب بندی به صورت اصولی و صحیح انجام می کند.

پیشنهاد میکنیم مقاله آشنایی با لاستیک دور درب ماشین لباسشویی را از دست ندهید

برای آنکه لرزشهای دیگه شستشو به بدن منتقل نگردد از لاستیک دور در ماشین لباسشویی به عنوان یکی از قطعات ماشین لباسشویی استفاده کرده درست کار کردن نرم دستگاه به وجود بیاید چرا که در غیر این صورت که آلرژی شدید سطح در این فعالیت می تواند آسیب های جدی را به بدنه و قطعات اصلی موجود در ماشین لباسشویی وارد کند. لبه دیگ شستشوی ماشین لباسشویی که لاستیک دور درب ماشین لباسشویی یکی از قطعات ماشین لباسشویی به حساب می آید بر روی آن نصب می گردد می تواند به سمت داخل دیگ شستشو باشد. همچنین لاستیک دور در ماشین لباسشویی به عنوان یکی از قطعات ماشین لباسشویی دارای دو بسته است که لاستیک را بر روی لبه کابین به صورت کامل فیکس می نماید.

فروش اینترنتی قطعات ماشین لباسشویی

یکی از نیازهایی که خیلی از کاربران مجموعه بنیان سرویس به دنبال آن هستند، خرید اینترنتی قطعات ماشین لباسشویی است. معمولا به دنبال فروش اینترنتی قطعات ماشین لباسشویی دوو ، فروش اینترنتی قطعات ماشین لباسشویی ال جی ، فروش اینترنتی قطعات ماشین لباسشویی بوش و بورس قطعات لباسشویی در تهران است.

مجموعه ما این مژده را به تمام همراهان و کاربران عزیز میدهد که درصورت نیاز به قطعات جانبی ماشین لباسشویی میتوانید آنها را از فروشگاه ما به صورت آنلاین سفارش دهید. این نکته را در نظر داشته باشید که بعضی از قطعات ماشین لباسشویی به دلیل کمیاب بودن، متاسفانه در فروشگاه ما موجود نمی باشد.

آخرین نکته ای که باید در نظر داشته باشید درصورتی که نیاز به قطعاتی مانند لاستیک دور درب ، شفت و کمک فنر دارید حتما باید مشخصات دقیق و تصاویر نمونه را برایمان ارسال نمایید تا در مراحل سفارش و ارسال اشتباهی رخ داده نشود.

درخواست خرید قطعات ماشین لباسشویی

در صورتی که نیاز به لوازم ماشین لباسشویی دارید میتوانید به بخش فروشگاه بنیان سرویس مراجعه نمایید. همچنین در صورتی که قطعات شما در فروشگاه موجود نبود میتوانید با همکاران ما در تماس باشید.

سوالات متداول

در ادامه سوالاتی که امکان دارد برای شما در رابطه با موضوع قطعات ماشین لباسشویی بوجود بیاید آماده کرده‌ایم :

مرکز فروش اینترنتی قطعات ماشین لباسشویی کجا هست؟

مجموعه ما در شهر تهران واقع شده است. میتوانید قطعات مورد نیاز خود را به صورت کاملا آنلاین سفارش دهید. سیاست کاری مجموعه بنیان سرویس بر فروش اینترنتی قطعات ماشین لباسشویی است.

نیاز به لاستیک دور درب ماشین لباسشویی دارم! چگونه باید آن را خریداری کنم؟

با توجه به مدل دستگاه لاستیک های متفاوتی وجود دارد. برای اینکه مشکلی در خرید شما به وجود نیاید پیشنهاد میکنیم انداز های دقیق لاستیک درب ماشین لباسشویی به همراه تصاویر آن را برایمان ارسال نمایید.

نیاز به میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی دارم! چگونه باید آن را تهیه نمایم؟

برای تهیه میکروسوئیچ درب ماشین لباسشویی میتوانید به فروشگاه ما مراجعه نمایید. درصورتی که میکروسوئیچ درب شما در فروشگاه ما موجود نبود با همکارانمان در تماس باشید.

نیاز به شیربرقی ماشین لباسشویی دارم! چگونه باید آن را تهیه نمایم؟

برای تهیه شیر برقی ماشین لباسشویی میتوانید از فروشگاه ما دیدن نمایید. همچنین درصورتی که نمونه شیربرقی لباسشویی خود را مشاهده نکردید میتوانید با همکاران ما در تماس باشید.

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره < > پنج ستاره

میانگین رتبه 3.6 / 5. تعداد امتیازات 15

 

, , , ,
اشتراک گذاری:

دیدگاه‌

2 دیدگاه‌

آیا سوالی در ذهن دارید؟ میتوانید آن را از ما بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بنیان تخفیف

بنیان تخفیف, تخفیف خدمات, تخفیف خرید

عضویت در پایگاه دانش

باعضویت در پایگاه دانش بنیان سرویس از جدیدترین مقالات در زمینه تعمیرات لوازم خانگی بهرهمند شوید.همچنین تخفیف های ویژه را از دست ندهید

عضویت شما را در خانواده بزرگ بنیان سرویس تبریک عرض میکنیم.

ظاهراً مشکلی پیش آمده! مجدد اقدام نمایید.

یکشنبه های بنیان سرویس

ثبت درخواست تعمیر برد

تعمیر برد, تعمیر برد لباسشویی, تعمیر برد ظرفشویی, تعمیر برد یخچال