علت جمع شدن آب در جامیوه ای و کف یخچال

علت جمع شدن آب در کف یخچال
4
(104)

علت جمع شدن آب در جامیوه ای و کف یخچال یکی از سوالات رایج و پر تکراری است که کاربران زیادی از مرکز تعمیرات یخچال سوال می کنند.در این مقاله در ادامه مقالات آموزش تعمیر یخچال ساید میخواهیم به مشکل جمع شدن آن و نحوه عیب یابی آن بپردازیم.

یخچال فریزر از جمله پرکاربردترین وسایل آشپزخانه در هر خانه به حساب می آید. تمیزی و بو ندادن یخچال مسئله مهمی برای تمامی خانواده هاست. جمع شدن آب در جا میوه ای و کف یخچال، باعث ایجاد بوی نامطوب و تمیز نمودن یخچال میگردد. هرکسی ممکن است روزی با این صحنه در داخل یخچال خود رو به رو شده و این امر باعث نگرانی او شود.

علت جمع شدن آب در کف یخچال

قصد داریم در این مقاله به دلیل جمع شدن آب در یخچال، علت جمع شدن آب در جامیوه ای و کف یخچال خواهیم پرداخت که پیشنهاد میکنیم در ادامه همراه پایگاه دانش بنیان سرویس باشید. همانطور که در اول مقاله اشاره شد جمع شدن آب در کف یخچال باعث می شود یخچال شما بوی نامطبوعی بگیرد.

دلیل جمع شدن آب در یخچال

در این مقاله دلیل جمع شدن آب در جامیوه ای و کف یخچال و مشکلات مربوط به آن و همچنین نحوه ی رفع این مشکل توضیح داده شده است. میخواهیم در بخش عوامل به علت های جمع شدن آب در جامیوه ای که دو نوع یخچال وجود دارد، بپردازیم.

 • یخچال های معمولی

1- در یخچال ها یک صفحه خنک کننده وجود دارد که رطوبت داخل یخچال را جذب کرده و این رطوبت را به برفک یا شبنم تبدیل می کند.

2- برای انباشه نشدن بیش از حد برفک هر چند ساعت یکبار این برفک ها در زمان استراحت موتور یا کمپرسور یخچال، آب می شوند.

3- آب به وجود آمده از مسیر تخلیه پاییم صفحه به کاسه ی روی موتور یخچال هدایت شده و توسط گرمای موتور تبخیر می شود.

4- حال اگر این فرایند اتفاق نیافتد، برفک آب شده به داخل و کف کابین یخچال یعنی زیر جا میوه ای می ریزد.

 • یخچال های جدید (ساید بای ساید)

علت حمع شدن آب در جامیوه ای و کف یخچال در یخچال های جدید از چند جهت قابل بررسی است. ممکن است این مشکل ناشی از یکی از دلایل زیر باشد:

مسدود شدن لوله تخلیه علت جمع شدن آب در جامیوه ای و کف یخچال

در انتهای دیوار پشتی یخچال فریزر، محفظه ای تحت عنوان محل تخلیه وجود دارد. مسدود بودن این قسمت یا لوله آن میتواند دلیل جمع شدن آب در یخچال باشد. البته باید در نظر داشته باشید که نصب نادرست شلنگ مربوط به تصفیه آب میتواند منجر به نشت آب و ریختن آن در زیر یخچال فریزر شود.

در برخی از مدل ها موسوم به مدل بدون برفک یا نوفراست ممکن است یخ زدگی مسیر تخلیه صورت گیرد. این یخ زدگی ممکن است ناشی از خرابی المنت، خرابی ترموفیوز، خرابی سنسور دیفراست یا خرابی برد الکتریکی باشد.

لاستیک درب و تعریق داخلی علت جمع شدن آب در جامیوه ای و کف یخچال

خراب شدن واشرهای لاستیکی درب یخچال منجر به بازماندن درب یخچال و ورود هوای گرم به داخل یخچال می شود. همچنین قرار دادن غذاهای گرم در داخل یخچال باعث ایجاد بخار در داخل یخچال می گردد. در صورت بروز این مسائل، رطوب به وجود آمده موجب پیدایش قطرات آب می شود. این قطره ها در قسمت پایین یخچال فریزر جمع می شوند و دلیل جمع شدن آب در جامیوه ای و کف یخچال می شوند.

این مورد را درنظر بگیرید که همیشه مشکل حادی برای یخچال شما پیش نیامده. ممکن است علت جمع شدن آب در جامیوه ای و کف یخچال بسیار ساده باشد مثلا ممکن است آب در اثر ریخته شدن از یک بطری یا وسایل شکسته در یخچال جمع شده باشد. بنابراین به جای اینکه مشکل جدی را در یخچال دنبال کنید، ظروف، بطری ها و وسایل یخچال را بررسی و از سالم بودن آنها اطمینان حاصل کنید.

یخ زدن تبخیر کننده علت جمع شدن آب در جامیوه ای و کف یخچال

در یخچال، برفک آب شده برای تبخیر به سمت کمپرسور یا موتور می رود تا به وسیله دمای بالای موتور تبخیر شود. تبخیر کننده را بررسی کنید، اگر در این شرایط یخچال کار کند اما سرد نشود، ممکن است اواپراتور زیر یخ پنهان شده باشد. در این حالت افزایش دما برای تبخیر آب برفک ایجاد نشده و در نتیجه یخ زدایی صورت نگرفته و آب در زیر یخچال جمع می شود.

مشکلات جمع شدن آب در کف یخچال

نشت آب یخچال و جمع شدن آب در کف یخچال از مشکلاتی است که همه با آن رو به رو شده ایم. دلیل جمع شدن آب در جامیوه ای و کف یخچال هرچه که باشد باید سریعاً شناسایی و رفع گردد. زیرا در تمام بخش های آموزشی پایگاه دانش بنیان سرویس به این مورد اشاره کرده ایم، شناسایی عیب و مشکل اصلی مهم ترین کاری است که باید انجام دهیم.

آب جمع شده در کف یخچال و جا میوه ای با گذشت زمان می تواند باعث ایجاد بوی بد و نامطبوع در یخچال و سایل داخل آن شود. البته ممکن است این نشتی آب به قطعات دیگر نفوذ کرده و آنها را خراب کند. برای رفع بود بد یخچال میتوانید از چندین روش استفاده کنید.

پیشنهاد میکنیم مقاله رفع بوی بد یخچال فریزر را مطالعه کنید.

رفع مشکل جمع شدن آب در کف یخچال

برای رفع مشکل جمع شدن آب در کف یخچال باید مواردی که در ادامه به آنها اشاره میکنیم با دقت مطالعه و رعایت نمایید.

برطرف کردن مشکل انسداد مسیر تخلیه جهت رفع جمع شدن آب در جامیوه ای و کف یخچال

در یخچال های معمولی و بدون برفک عمدتاً به دلیل مسدود بدون مسیر تخلیه به دلیل گرفتگی توسط نخاله یا باقی مانده غذاها یا یخ زدن لوله، آب در جامیوه ای و کف یخچال جمع می شود. برطرف کردن مشکل انسداد مسیر تخلیه جهت رفع جمع شدن آب در جامیوه ای و کف یخچال میتواند گوناگون باشد اجازه دهید در ادامه به زبان ساده آنها را بیان کنیم.

 • برای رفع این مشکل ابتدا باید ناودانی و مسیر تخلیه را که اغلب در پشت کشوهای داخلی یخچال قرار دارند، پیدا کنیم.
 • حال بعد از پیدا نمودن آن توصیه می شود که اگر گرفتگی ناشی از یخ زدگی باشد راه آن را با آب گرم باز کنید.
 • در صورت گرفتگی در اثر نخاله ها از محلول جوش شیرین و آب برای از بین بردن گرفتگی استفاده کنید.
 • البته میتوانید برای گرفتگی از یک سیم ضخیم هم استفاده نمایید تا لوله های به خوبی باز شوند.
 • در یخچال اگر مشکل ناشی از یخ زدگی زیاد و مداوم باشد، در سیستم یخچال شما فنی وجود دارد که باید توسط تکنسین فنی بازدید گردد.
 • مشکلات فنی از قبیل خرابی المنت، خرابی ترموفیوز، خرابی سنسور دیفراست و یا خرابی برد الکتریکی میتواند در بروز این ایراد دخیل باشند. برای رفع این ایرادات اگر اطلاعات کافی ندارد، توصیه می شود از متخصصین این کار کمک بخواهید.

گاهی اوقات علت جمع شدن آب در جامیوه ای و کف یخچال ناشی از خرابی لاستیک و باز ماندن درب یخچال فریزر است. برای برطرف کردن مشکل انسداد مسیر تخلیه جهت رفع جمع شدن آب در جامیوه ای و کف یخچال موارد زیر را بررسی کنید :

1- برای اینکه عیب یابی را به صورت کامل انجام دهید باید لاستیک درب را به خوبی بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید که لاستیک به صورت کامل به درب متصل می شود.

2- اما اگر لاستیک ایراد داشته باشید برای رفع این مشکل باید لاستیک تعمیر یا تعویض کنید. میتوانید لاستیک را با آب گرم شستشو دهید تا دوباره خاصیت خود را به دست آورد.

3- در صورتی که لاستیک خراب شده است باید نسبت به تعویض کردن آن اقدام نمایید. البته باید یخچال خود را به خوبی هم تراز کنید. زیرا تراز نبودن و داشتن شیب به جلو باعث می شود درب یخچال باز بماند. که در نتیجه علت جمع شدن آب در جامیوه ای و کف یخچال همین موارد میتواند باشد. پس اگر یخچال نیاز به تراز کردن دارد، حتما آن را تراز کنید.

پیشنهاد میکنیم مقاله نحوه تعمیر درب یخچال را مطالعه کنید.

برطرف کردن مشکل یخساز جهت رفع جمع شدن آب در جامیوه ای و کف یخچال

یخساز یا همان آب سردکن یخچال نیز جزو علت جمع شدن آب در یخچال است.موارد گفته شده به عنوان احتمالات است و پیشنهاد میکنیم در صورتی که اطلاعات کافی در این خصوص ندارید حتما با تعمیرات یخچال ساید در تماس باشید.

نحوه برطرف کردن مشکل یخساز جهت رفع جمع شدن آب در جامیوه ای و کف یخچال به شرح زیر است :

 • قبل از هرکاری ابتدا مخزن ها را کنترل کنید که سوراخ یا ترک خوردگی نداشته باشند.
 • همچنین اتصلات آب به یخ ساز را کنترل کنید.
 • از سفت و سالم بودن پیچ و مهره ها اطمینان حاصل کنید.
 • شیلنگ های پلاستیکی که قابلیت ترک خوردگی و سوراخ شدن دارند را کنترل کنید.
 • در صورتی که مخزن ها را بررسی کنید که از آب پر نشده باشند. زیرا پر بودن آن ها باعث سرریز شدن آب به داخل یخچال می شود.
 • از سالم بودن سیستم آب گیری مخزن ها اطمینان حاصل کنید.

برفک زدایی جهت رفع جمع شدن آب در جامیوه ای و کف یخچال

اگر علت جمع شدن آب کف جامیوه ای و زیر یخچال از فرایند برفک زدایی باشد. باید برفک زدایی جهت رفع جمع شدن آب در جامیوه ای و کف یخچال را به شرح زیر انجام دهید:

1- ابتدا لوله ها را تست کرده و از اینکه برفک آب شده به طرف محل تبخیر می رود اطمینان حاصل کنید.

2- در این فرآیند آب برفک شده بعد از عبور از مسیر به داخل سینی کوچکی می ریزد. این سینی را میتوانید بیرون آورده و از سالم و تمیز بودن آن اطمینان حاصل کنید.

3- اگر سینی و کمپرسور پوشیده از یخ باشند، باید یخ آن را آب کرده و دوباره سر جای خود قرار دهید.

4- تصویه می شود  برای آب کردن یخ ها از آب داغ استفاده کنید یا یخچال را برای مدتی از پریز برق بکشید تا یخ ها آب شوند.

نتیجه گیری از مقاله علت جمع شدن آب در جامیوه ای و کف یخچال

یکی از مشکلات رایج در یخچال ها جمع شدن آب در جامیوه ای و کف یخچال است. در این مقاله درباره ی دلایل مختلف بروز این ایراد و مشکلات ناشی از جمع شدن آب توضیحاتی ارائه شد. علاوه بر آنها راهکارهای رفع علت جمع شدن آب در جامیوه ای و کف یخچال نیز بیان شده است. اگر چه در برخی موارد نیاز به یک متخصص برای رفع مشکل یخچال خواهید داشت اما امید است شما عزیزان با مطالعه این مقاله اطلاعات کافی را برای رفع مشکل جمع شدن آب در این دستگاه را بدست آورده باشید.

همچنین میتوانید در صورت هر گونه سوالی که داشتید آن را در بخش دیدگاه ها مطرح نموده تا توسط کارشناسان ما پاسخ داده شود. و اگر نیاز به تعمیر یخچال فریزر دارید یا نیازمند تعمیرات تخصصی ساید بای ساید هستید میتوانید درخواست خود را به صورت تلفنی یا آنلاین به ثبت برسانید تا توسط کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن مشکل خود را برطرف نمایید.

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره < > پنج ستاره

میانگین رتبه 4 / 5. تعداد امتیازات 104

 

, ,
اشتراک گذاری:

دیدگاه‌

4 دیدگاه‌

 • سلام.یخچالمون مکتک ایرانی هست، الان مدتی هست زیر جا میو ه ایش آب جمع میشه.از توی اینترنت ک سرچ کردم، نوشته بود شاید مسیر تخلیه گرفته باشه.کشوهای فریز رو در آوردیم، ولی نتونستیم سوراخ تخلیه رو پیدا کنیم.میخواستم لطف کنید و بفرمایید این مسیر تخلیه ک میگن کجاست؟

  • با سلام خدمت امیر عزیز؛
   در نظر داشته باشید تمام یخچال ها مانند هم نیستند و مسیر تخلیه آب جمع شده در اثر ذوب شدن برفک ممکن است در بعضی از مدل ها وجود نداشته باشد.
   بهتر است این مورد را به یک کارشناسان با تجربه در زمینه تعمیر یخچال واگذار نمایید.
   موفق باشید

 • با سلام یخچال ما سامسونگ است ولی چند روزی است وسایل داخل یخچال یخ میزند لطفا راهنمایی بفرمایید چه اقدامی باید انجام بدهم.با تشکر

  • با سلام خدمت کامبیز پورمنفرد عزیز،
   یخ زدن وسایل داخل یخچال سامسونگ میتواند به خاطر چندین مشکل باشد. و نمیتوان به صورت دقیق بخش خاصی را برای این مشکل مشخص نمود، بهترین راه حل تماس با تعمیرگاه تعمیر یخچال سامسونگ است.
   موفق باشید

آیا سوالی در ذهن دارید؟ میتوانید آن را از ما بپرسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بنیان تخفیف

بنیان تخفیف, تخفیف خدمات, تخفیف خرید

عضویت در پایگاه دانش

باعضویت در پایگاه دانش بنیان سرویس از جدیدترین مقالات در زمینه تعمیرات لوازم خانگی بهرهمند شوید.همچنین تخفیف های ویژه را از دست ندهید

عضویت شما را در خانواده بزرگ بنیان سرویس تبریک عرض میکنیم.

ظاهراً مشکلی پیش آمده! مجدد اقدام نمایید.

یکشنبه های بنیان سرویس

ثبت درخواست تعمیر برد

تعمیر برد, تعمیر برد لباسشویی, تعمیر برد ظرفشویی, تعمیر برد یخچال